תפריט

מה זה בדיוק איטום שלילי? מה ההבדל בין איטום שלילי לבין איטום חיובי? מה מיוחד בשיטת איטום שלילי בהזרקה ואיך זה בכלל מתבצע?

איטום שלילי בהזרקה

מה זה איטום שלילי לעומת איטום חיובי?

איטום חיובי הוא האיטום המוכר לכולם – איטום המתבצע בחלקו החיצוני של המבנה – איטום הגג והקירות החיצוניים, כדי להגן על המבנה מפני חדירת לחות ומים.

ניתן לבצע איטום חיובי גם במבנים כמו מאגרי מים תת קרקעיים ומרתפים – בשלבי הבנייה של המבנה, כאשר קיים עדיין מרווח מספיק גדול בין הקירות לבין הקרקע העוטפת אותם.

לאחר סיום תהליך הבנייה, כבר לא ניתן לבצע איטום חיובי, אלא רק איטום שלילי.

איטום שלילי מתבצע בחלקו הפנימי של המבנה, כאשר לא ניתן להגיע אל חלקו החיצוני לביצוע איטום חיובי, כאשר למשל הוא שקוע בעומק האדמה.

האיטום מתבצע בחלק הפנימי של הקיר – לא החלק שממנו מגיעה הרטיבות, אלא החלק שעליו מנסים להגן מפני נזקי הרטיבות. משום כך, מקובל לבצע איטום שלילי בעיקר במקרים של כשל באיטום הקיים.

ישנם מקרים בהם יתבצע גם איטום שלילי במהלך בניית המבנה, כפעולת חיזוק של מערכת האיטום. החלטה זו תלויה ביועץ האיטום ובתכנון של המבנה. 

מה זה איטום שלילי בהזרקה?

איטום שלילי בהזרקה מאפשר החדרה של חומרי איטום לתוך סדקים וחריצים שנוצרו בבטון. כך ניתן למלא אותם בחומר איטום מתאים, כדי למנוע חדירה וחלחול של המים לתוך המבנה.

ההזרקה נעשית באמצעות מדחסים בעלי פיות הזרקה מותאמות לסוגי החריצים או הסדקים שנוצרו בבטון.

לעיתים ניתן לבצע הזרקה ישירה לתוך הקרקע הנמצאת מאחורי הקיר המטופל- זה תלוי כמובן במיקום חדירת המים ורמת החומרה שלה.

חומרים המשמשים לצורך איטום שלילי בהזרקה הם חומרי איטום מיוחדים, אשר מתנפחים בעת מגע עם מים.

כך הם ממלאים את החריץ בבטון באופן אופטימלי ואז מתקשחים. כך נוצרת אטימה מלאה ועמידה של הקיר.

ניתן להזריק חומרי איטום צמנטיים, אקריליים, פוליאוריטניים ועוד – אך חשוב להיוועץ ביועצי איטום, כדי לבחור את החומר המתאים ביותר.

מתי מבצעים איטום שלילי בהזרקה?

איטום שלילי בהזרקה מתבצע כאשר אין גישה לחלקו החיצוני של המבנה, למשל כאשר מדובר על מנהרה, מרתף, בריכה, או מאגר מים תת קרקעי וכן הלאה.

כמו כן, הזרקות יסייעו כאשר יש צורך להגיע לעומק הסדקים והחריצים בבטון, לצורך עבודת איטום נקודתית, אפקטיבית ועמידה.

לסיכוםעבודות איטום שלילי בהזרקה יכולות לספק תוצאה יעילה ואיכותית לטווח ארוך, בתנאי שהן מבוצעות באופן מקצועי ויסודי, תוך בחירה מדויקת של חומרי איטום מתאימים.

רצוי כמובן, בידי בעל מקצוע מנוסה ואמין. להתייעצות עם מומחים בתחום האיטום – דברו איתנו! 

שלכם – 

צוות אתר ביטומני

פורטל מידע בנושא איטום