תפריט

מעטפת המבנה היא החלק החיצוני ביותר של המבנה. מעין "שכבת עור" שמספקת למבנה את ההגנה הראשונית מפני פגעים ונזקים שמגיעים מבחוץ, כמו לחות, לכלוך, חומרים כימיים ואף פגיעות מכניות (מכות). אות מעטפת של מבנים כוללת את הטיח, האיטום, החיפוי והצבע וגם את המרפסות, החלונות, סורגים, צנרת חוץ וגם הגג.  אז איך מטפלים במעטפת המבנה כדי לשמור עליה לטווח ארוך? אילו סוגים של איטום מעטפת מבנים קיימים ואילו חומרים מומלצים לאיטום מעטפת מבנה?

איטום מעטפת מבנים - איזה חומרים מומלצים?

סוגי איטום מעטפת מבנה

איטום מעטפת מבנה צריך להיעשות כחלק מעבודות הגמר של המבנה, לאחר התייעצות עם מומחה איטום ועבודה בהתאם לתוכנית איטום מקצועית. 

עם זאת, מעטפת המבנה נשחקת ומתבלה עם הזמן וכך גם מערכת האיטום שמגנה עליה. לכן, כאשר מבצעים שיפוץ וחידוש מעטפת מבנה יש לבצע גם חידוש של איטום המעטפת.

כמו כן, אם מתגלים כשלים באיטום הקיים, רטיבות על הקירות או מהגג, יש לטפל באיטום המעטפת ולתקן אותה בהתאם לצורך.

חומרים לאיטום מעטפת מבנה וקירות חיצוניים

חומרי איטום לקירות חיצוניים הם למעשה חומרי איטום מתאימים לרוב צרכי המעטפת, אם כי חשוב לבחור חומרים וטכנולוגיות מתאימות לאיטום מרפסות, איטום הגג, איטום צנרת חיצונית וכן הלאה.

בכל מקרה, חומרי האיטום לחלקי המעטפת השונים נחלקים גם לפי משפחות חומרים, ביניהן:

  • איטום צמנטי מתאים לקירות חוץ וקירות פנים, בהתאם למאפיינים ספציפיים של החומר. לדוגמה, ספירקוט E-731 מתאים לאיטום חיובי או שלילי של משטחים צמנטיים כולל מרפסות שירות, יסודות בניין וכן קירות חוץ לפני חיפוי אבן בשיטה רטובה.
  • איטום קריסטלי משפחה של חומרי איטום המיועדים לסגור סדקים רחבים או דקים בבטון, כדי למנוע חדירת מים. חומרים אלה מוחדרים לבטון בהזרקה, בהתזה או במריחה והם מתנפחים בתוך הבטון במגע עם מים, כאשר הם הופכים לגבישים ויוצרים אטימה אופטימלית. 
  • איטום אפוקסי משפחת החומרים האפוקסיים נחשבת חזקה ויעילה במיוחד, בזכות עמידות גבוהה ויכולת הידבקות הייחודית של החומר. חומרים אלה מתאימים למקומות עם תנאים מאתגרים במיוחד אך מצריכים הכנת שטח קפדנית. 

לסיכום, חומרי איטום למעטפת בניין קיימים במגוון צורות, איכויות ושיטות יישום שונות. לבחירת החומרים המתאימים ביותר לצרכים שלכם מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע מנוסה. לקבלת מידע נוסף והתייעצות עם מומחה לאיטום – צרו קשר ונשמח לעזור

צוות אתר ביטומני – פורטל מידע בנושא איטום