תפריט

תהליך האיטום במבנים מתבצע כבר בתהליכי הקמת מבנה, זאת כדי להגן על מעטפת המבנה מפני נזקים הנגרמים כתוצאה ממים כמו משקעים, נזילות מדירות סמוכות בבנייני מגורים, הצפות וכו'.

במקרים בהם מתגלים כשלים במערכת האטימה במבנים קיימים, הפתרון המתאים לבעיה יהיה ביצוע עבודת איטום מחודשת – בין אם מדובר על תיקון המערכת הקיימת, או הסרתה והחלפתה במערכת איטום חדשה. 

איטום חיצוני ופנימי של מבנים

כדי למנוע היווצרות נזקים וכשלים בחלקים הפנימיים של המבנה, חשוב לבצע את פעולת האיטום בכל חלקי המבנה כמו איטום גגות, קירות חיצוניים, ספי חלונות, מרפסות וכו'. בנוסף לפעולת האטימה בחלקים החיצוניים של המבנים, יש לבצע איטום גם בחללים הפנימיים של המבנה שקיימת בהם נוכחות תמידית של מים.

חללים אלו הם החדרים הרטובים אשר כוללים חדרי אמבטיה, שירותים, חדרי שירות וכן חללים נוספים אותם יש לאטום בכדי למנוע מעבר של מים אל חללים פנימיים הסמוכים אליהם.

ניתן לומר כי פעולת האיטום מתייחסת אל מכלול אלמנטים במבנה עליהם יש ליישם חומרי איטום ייעודיים, כאשר פעולות האיטום כוללות גם  איטום חיובי ואיטום שלילי. 

איטום חיובי ואיטום שלילי

מתי מבצעים איטום חיובי?

איטום חיובי מתייחס אל תהליך איטום המתבצע מהכיוון בו מפגעי המים עתידים להגיע, לדוגמה מי גשמים בעונת החורף, ולכן שכבת האיטום מיושמת מהצד החיצוני של המבנה.

האיטום החיובי מתבצע לרוב בתהליכי הקמת המבנים, כיוון שחומרי האיטום מיושמים בחלקו החיצוני של מעטפת המבנה – וכך למעשה מונעים מגורמים מזיקים להגיע אל התשתית של המבנה, וליצור בעיה של חדירת מים.

מתי מבצעים איטום שלילי?

האיטום השלילי הינו הליך איטום המתבצע באופן שונה לחלוטין מאיטום חיובי, כיוון שתהליך איטום שלילי לא מתבצע מהכיוון דרכו המפגעים צפויים לחדור למבנה, אלא מהצד הנגדי שלו.

משום כך איטום שלילי מתייחס אל תהליך אטימה המיושם בחלק הפנימי של המבנה, המגן על החללים הפנימיים של המבנה מפני פגעי מזג אוויר, רטיבויות, נזילות וכל מפגעי מים אחרים.

שיטת האיטום השלילי מתבצעת רק כאשר לא מתאפשר ליישם שכבת איטום בחלק החיצוני של המבנה, או כאשר נתקלים במקרים בהם מערכת האיטום כשלה וישנן חדירות מים אל פנים המבנה.

לדוגמה, מבנים הנמצאים בעומק האדמה כמו מרתפים, מקלטים, חניונים, מאגרי מים וכו' מונעים את הגישה לחלק החיצוני של המבנה – ולכן חומרי האיטום ייושמו על תשתית הבטון מהצד הפנימי של מבנים אלו (מתוך המבנה), כך שהמפגעים יפגשו עם הבטון אך יעצרו בשכבת האיטום הפנימית וכך תימנע חדירתם אל פנים המבנה.

על מנת להבטיח תהליך אטימה איכותי ואפקטיבי למשך שנים רבות, חשוב לבצע את פעולת האיטום באמצעות חומרי איטום ייעודיים על פי שיטת האטימה שיושמה בפועל. לייעוץ בנושא מוזמנים ליצור קשר עם המומחים שלנו באתר.

צוות אתר ביטומני, פורטל מידע בנושא איטום