תפריט

הלבנת גגות היא פעולה חשובה, שלעיתים קרובות מתבלבלים בינה לבין סיוד גגות. עם זאת ההבדל העיקרי בין הלבנה לבין סיוד גגות הוא בסוג החומר המשמש לצורך הלבנת הגג. סיוד נעשה באמצעות סיד, בעיקר לצורך הלבנה ואילו הלבנה יכולה להתבצע באמצעות חומרים מתקדמים וחדשניים, שיש להם עוד יתרונות רבים על פני סיד.

אז מה זה הלבנת גגות? למה צריך את זה? עם איזה חומר כדאי להלבין גגות ומתי כדאי ליישם?

הלבנת גגות

מתי צריך הלבנת גגות?

המטרה העיקרית של הלבנה היא להפחית את קליטת קרני השמש של הגג, כדי לשמור מפני התחממות יתר. על מה שומרים? קודם כל על חומרי האיטום. אם הגג אטום באמצעות יריעות ביטומניות לדוגמא, חשוב להלבין אותו, כדי להגן על היריעות מפני נזקי השמש והחום ולהאריך את חיי מערכת האיטום על הגג.

הלבנה של הגג מסייעת גם לשמור על טמפרטורה נמוכה יותר בתוך המבנה בזכות התכונה הרפלקטיבית (החזרת קרני השמש) של הצבע הלבן, המונעת קליטה של חום. הטמפרטורה על הגג יורדת ולכן גם הטמפרטורה במבנה יורדת. כך, ההלבנה תורמת משמעותית לבידוד תרמי של המבנה. כתוצאה, צריך פחות הפעלה של מזגנים בימי הקיץ החמים ולכן גם צריכת החשמל יורדת. מה שבאופן עקיף, מצמצם בשימוש באנרגיה. 

חשוב להשתמש בחומרים עמידים, שכן סיד לדוגמא, הוא חומר הלבנה בעל כושר עמידות נמוך, כי הוא נשטף בקלות על ידי גשמי החורף ולכן צריך לחדש אותו אחת לשנה לפחות. 

איזה גג צריך הלבנת גגות?

הלבנת גגות מיועדת להגן על גגות בהם מיושמות מערכות איטום. שלב ראשון של ההלבנה צריך להיות וידוא שמערכת האיטום אכן תקינה על הגג. לעיתים, יידרש לפני ההלבנה חידוש של מערכת האיטום. למשל, לעיתים ישנם גגות בהם היריעות הביטומניות שיושמו כמערכת איטום כבר איבדו מעמידותן ואף עשויות להיות מנוקבות ובלויות, מה שמצריך חידוש שלהן כדי להחזיר את האיטום לתקינותו.  

חומרים מיועדים להלבנה

כאמור, סיד נחשב חומר זול ופחות עמיד מחומרים אחרים. לכן מומלץ לשקול לבצע הלבנת גגות עם פתרונות עמידים יותר. לדוגמה, TECNOTOP 2C  המשווקת על ידי א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה, מיועד ליצירת ציפוי עליון עמיד בפני קרני UV, מגן על הגג ועל חומרי האיטום מפני קרני השמש. הוא יוצר שכבה אחידה, חזקה ורציפה ויש לו עמידות גבוהה כנגד לחץ, בליה וטמפרטורות קיצוניות. 

החומר בעל הצבע הלבן מכיל מקדם החזר קרני שמש הגבוה ביותר המשווק כיום בארץ. דרגת ההגנה הגבוהה שלו מכניסה אותו בקלות לתקן החדש לבניה ירוקה 5281 ולכן יישום של החומר גם מעניק נקודות לבניה ירוקה.

לסיכום, הלבנת גגות היא לא רק דרך לשמור על האיטום בגג שלכם, אלא גם דרך לעמוד בתקנים מחמירים של בניה ירוקה (עם החומר המתאים כמובן), לקרר את המבנה בקיץ ואפילו לחסוך בחשמל. רוצים המלצות נוספות וייעוץ של מומחים בתחום הלבנת גגות? דברו איתנו!

 

צוות אתר ביטומני

פורטל מידע בנושא איטום

 

קראו גם על: