תפריט

מערכת האיטום היא אחת המערכות החשובות ביותר בבית. היא מיועדת להגן על המבנה מפני נזקי הרטיבות והלחות. מערכת איטום טובה עוטפת את כל המבנה – את הקירות החיצוניים, את הגג, את החלקים התת קרקעיים, כמו המרתף וגם את רצפת המבנה.

אבל מה קורה כאשר יש ליקויים במערכת האיטום של הבית? במיוחד בחורף – ליקויים במערכת האיטום יכולים לגרום לנזקים משמעותיים ואפילו להיות מסוכנים.

הסכנה הממשית ברטיבות בקירות

איך מתחילה רטיבות בקירות ולמה היא מסוכנת?

יש שני גורמים אפשריים לרטיבות בקירות:

  • פיצוץ בצנרת פנימית העוברת דרך הקירות
  • ליקויים במערכת האיטום של קירות/תקרה/רצפה

אם קיים פיצוץ בצינור, צריך לאתר את מקור הנזילה ולטפל בו לפני שמתקנים את הקיר ואת מערכת האיטום.

אבל אם הבעיה מתחילה בגלל ליקויים במערכת האיטום, הרי שהמים החודרים מבחוץ פנימה הם כנראה מי גשמים שהצליחו לחדור כי קירות המבנה לא מוגנים מספיק.

הנזקים הראשוניים של רטיבות בקירות הם אסתטיים – בעיקר התקלפות של צבע וטיח.

לאחר מכן מתחילים להופיע כתמי עובש ופטריות על הקירות ואף בתוך הקירות. כידוע, עובש הוא חומר מסוכן, המפזר נבגים לאוויר. נבגים אלה יכולים לחדור למערכת הנשימה ולגרום לבעיות בריאות משמעותיות.

אך כאן לא נגמרת הבעיה. הזנחה מתמשכת של רטיבות בקירות יכולה להתפתח למצב של בלאי מואץ למערכות המבנה, התפרקות פאנלים, שקיעת הריצוף, ריקבון חלקי עץ כמו משקופים ועוד.

בשלב הבא מתחילים להיווצר נזקים מבניים חמורים, כמו סדקים בקירות, שינויי נפח בעקבות התנפחות חומרים שבאו במגע ממושך עם המים ולבסוף – פגיעה ביציבות המבנה ובעמידות הקונסטרוקציה בעקבות קורוזיה בחלקי ברזל.

איך למנוע רטיבות בקירות הבית בחורף?

לכל מבנה בישראל קיימת מערכת איטום ברמה כזו או אחרת. עם זאת, יכולים להופיע ליקויים באיטום בגלל עבודה לא איכותית של קבלן איטום או בגלל התיישנות המערכת הקיימת.

כדי למנוע נזקים ואת הסכנות הנובעות מליקויים באיטום, מומלץ לבצע בדיקת תקינות של מערכת האיטום בבית לקראת כל חורף.

אם החורף כבר כאן ויש לכם רטיבות בקירות, מומלץ להזמין מומחה איטום, שיבדוק מה מקור הרטיבות ויציע לכם את הדרכים המתאימות ביותר לתיקון הבעיה.

חשוב לזכור כי ניתן לתקן ליקויים באיטום גם בחורף. בימינו קיימים חומרי איטום וטכנולוגיות איטום מתקדמות, שיכולות לפתור כל בעיה, בין אם יש לכם ליקויים באיטום הגג, הקירות או המרתף.

לסיכום, 

הכלל החשוב ביותר בכל מה שקשור לאיטום הבית, הוא להימנע מהזנחה של מערכת האיטום. כי כמו שאומרים, הטיפול הטוב ביותר הוא למנוע מראש היווצרות של בעיות.

כאשר מקפידים להתקין מלכתחילה מערכת איטום איכותית ומותאמת, על ידי קבלן איטום מקצועי וממשיכים לתחזק אותה לפי הצורך, מרוויחים בית יבש, חמים ובטוח – לכל אורך החורף.

מחפשים מומחים לאיטום? רוצים לקבל מידע נוסף או להתייעץ עם המומחים שלנו? דברו איתנו!

צוות אתר ביטומני – פורטל מידע בנושא איטום

קראו גם על: איטום חדרים רטובים