תפריט

בניה ואיטום של מבנים תת קרקעיים מציבה בפני בעלי המקצוע אתגרים מורכבים יותר מאשר בניה רגילה. חלקי המבנה באים במגע עם הקרקע ולכן צריכים הגנה מפני מי תהום, לחצים ועומסים, גזים ולחות שיכולים לגרום עם הזמן נזקים חמורים למבנה – לכן קיימת חשיבות גדולה לבחירה נכונה של חומרים ושיטות איטום תת קרקעי.

חשיבות החומרים באיטום מבנים תת קרקעיים

איך בוחרים חומרי איטום למבנה תת קרקעי?

קיים מספר גדול של גורמים המשפיעים על בחירת מערכת האיטום ואופן היישום המתאים ביותר למבנה תת קרקעי:

  • סוג הקרקע עליה בונים – חול או סלע, כורכר או חרסית וכן הלאה.
  • יסודות המבנה ואלמנטים תת קרקעיים אחרים.
  • מיקום המבנה – האם נדרשת עמידות מיוחדת בפני כימיקלים וגזים? האם נדרשת עמידות מכנית מיוחדת בפני לחצים?
  • ייעוד המבנה – תקן 2752 מגדיר תכנון מערכת איטום למבנה תת קרקעי בהתאם לייעוד שלו לפי דרגות שונות של חיוניות המבנה – רמת הרגישות והחשיבות של ציוד בתוך המבנה או חשיבות המבנה לשעת חירום, לעומת חניון תת קרקעי, או חדרים לא מנוצלים במבנה למשל.
  • גיל המבנה – האם מדובר על תכנון מערכת איטום למבנה חדש (איטום חיובי) או ביצוע תיקונים במערכת איטום של מבנה קיים (איטום שלילי)?
  • מי תהום – מה גובה מי התהום בשטח המבנה? האם קיים סיכון לחדירת מים? מה מידת הלחות והיובש בקרקע ועוד.

איך נערכים לקראת בחירת חומרים לאיטום מבנה תת קרקעי?

כדי להבין אילו גורמים משפיעים על איטום המבנה לקראת תכנון מערכת איטום, יש לבצע פעולות שונות כמו סקירת קרקע ומי תהום מקצועית, לצורך הערכת סיכונים באתר. 

לאחר מכן יש לפעול לפי ההנחיות בתקן 2752, אשר מגדיר את הסיכונים לחדירת מים ולחות במבנה תת קרקעי, כמו גם את השיטות והאמצעים המתאימים ביותר לביצוע איטום נכון של הקירות והרצפה במבנה.

אי עמידה בדרישות התקן, או בחירה לא נכונה של חומרי איטום יכולה להסתיים בנזקים חמורים למבנה, הוצאות כבדות, תיקונים וטרחה רבה.

מאפייני חומרים לאיטום מבנה תת קרקעי

פתרונות איטום לבניה תת קרקעית צריכים להיות עמידים וחזקים במיוחד, מתקדמים ותקניים, אך גם מותאמים במדויק לצרכי המבנה ומאפייני הסביבה שלו.

כדי לעמוד בכל יעדי האיטום בהצלחה, יש להתייעץ עם מומחה איטום שמכיר היטב את התקן, את הדרישות ואת ההשלכות לבחירת מערכות איטום תת קרקעי – ביריעות או בהזרקה, במשחה או בהתזה, איטום קריסטלי או איטום אקרילי, שילוב של מספר פתרונות שונים ועוד.

לסיכום, לא לחינם איטום מבנה תת קרקעי נחשב מורכב ורגיש יותר מאשר כל מבנה אחר. עם זאת, כדי לבצע אותו בצורה אופטימלית ולהגן על המבנה לשנים ארוכות, כל מה שצריך זה מומחה מתאים שאפשר להתייעץ איתו. רוצים לדבר עם בעל מקצוע שיכול לתת לכם את התשובות המדויקות למה שאתם מחפשים? דברו איתנו!

צוות אתר ביטומני | פורטל מידע בנושא איטום