תפריט

קיימות שיטות רבות ומגוונות לביצוע איטום מבנים תת קרקעיים, כאשר אחת מהן היא שיטת האיטום בהתזה. שיטה זו נחשבת ליעילה ואיכותית מאוד, אך יחד עם זאת יש לדעת כי היא איננה מתאימה לכל צורך של איטום. במאמר זה נסקור את כל ההיבטים הנוגעים לאיטום בהתזה, כיצד היא מתבצעת, מהם יתרונותיה ומתי כדאי להשתמש בה.

מהו איטום בהתזה?

איטום בהתזה היא שיטת איטום מודרנית יחסית המאפשרת יישום של חומרי אטימה על פני אזורים שונים במבנה, כאשר פעולת היישום נעשית על ידי התזת החומר ישירות על גבי המשטח. הודות לטכניקה זו, ניתן ליישם בקלות חומרי אטימה אקריליים או פוליאוריטנים באזורים שדרכי הגישה אליהם מורכבות כמו גגות, קירות גבוהים מאוד ומרתפים, מקלטים, חניונים וחללים תת קרקעיים אחרים.

כיצד שיטת האיטום מתבצעת?

התזת חומרי האטימה מתבצעים בעזרת מכונות התזה ייעודיות לכך, כאשר לרוב מדובר על שני סוגים של מכונות אלו – מכונה המכילה צינור התזה אחד המפזר באופן אחיד את חומר האטימה, ומכונה בעלת שתי צינורות התזה לחומרים דו רכיביים. 

חומרי האיטום הנפוצים בשימוש במכונות ההתזה הם חומר משחתי מסוג ביטומני פוליאוריטני המעניק איטם חד-רכיבי, וחומר ביטומני משחתי דו-רכיבי. 

איטום בהתזה

מהם היתרונות של איטום בהתזה?

לשיטת איטום במכונת התזה יש כמה יתרונות משמעותיים ביניהם הפשטות של עבודת האיטום המתבצעת, כיוון ששיטה זו מאפשרת ליישם חומרי אטימה במגוון חללים ומשטחים, ובעיקר כאלו שהגישה אליהם היא קשה. בשונה משיטות איטום אחרות, איטום בהתזה איננו מצריך כוח אדם גדול כדי לבצע את הפעולה אלא ניתן להסתפק בקבלן איטום וכמובן ציוד מתאים לפעולה הדרושה. בנוסף, חומרי האיטום המיושמים בהתזה הינם מהירי התקשות, ובכך מאפשרים קבלת תשתית אטומה במהירות ללא זמן המתנה ממושך. כמו כן, ניתן לאטום משטחים גדולים בצורה מהירה יותר (לעומת האלטרנטיבות של איטום במריחה או ביריעות). 

מתי מומלץ לבצע איטום בהתזה?

כפי שהזכרנו בהתחלה, שיטת איטום בהתזה איננה מתאימה לכל פעולת איטום אלא בעיקר עבור משטחים גדולים. ניתן לבצע איטום בהתזה על גבי קירות דיפון, כלונסאות, גגות ובכל מקום בו מתאפשרת ההתזה בהתאם לסוג התשתית, החומר, תנאי הסביבה, מזג האוויר וכו'. 

גם במקרים של איטום חללים תת קרקעיים שיטת האיטום בהתזה היא המומלצת ביותר, ובעיקר עבור חללים כמו מרתפים, מקלטים ואזורים נוספים בהם קיים קושי בביצוע פעולת איטום בשיטות אחרות כמו הנחת יריעות ביטומניות.

לסיכום, יש לזכור כי איטום בהתזה היא שיטה איכותית ואפקטיבית להשגת איטום איכותי ומהיר, אך רק אנשי מקצוע מנוסים בתחום יוכלו לקבוע לאילו מצבים היא המתאימה ביותר. לקבלת ייעוץ נוסף בנושא מוזמנים לפנות אל המומחים שלנו.

צוות אתר ביטומני, פורטל מידע בנושא איטום.

 

מידע נוסף לקריאה: