תפריט

סגרגציה בבטון הינה תופעה המתארת התפתחות של ליקוי בתשתית בטון הגורמת להיחלשות איכות היציקה, ומהווה את אחד מהגורמים המרכזיים לבעיות רטיבות קלות עד קשות ומורכבות העשויות לפגוע ביציבות המבנה.

סגרגציה של בטון מתרחשת כתוצאה מהיפרדות חומרי הבניה שיושמו בשלב יציקת הבטון, כך שהחצץ מתנתק מהתערובת של הבטון וכתוצאה מכך נוצרים סדקים, חריצים וחללים גדולים היוצרים את נקודת החולשה של תשתית הבטון.

למעשה מדובר במרכיבים של הבטון אשר לא נקשרו בצורה מספקת בזמן ערבולם והכנתם. קראו על שיקום ואיטום בטון ביטומני >>

סגרגציה בבטון

סגרגציה של בטון – איך זה קורה?

כיצד יכולה להיווצר סגרגציה של בטון?

תופעת ההיפרדות של חצץ מתערובת המלט נוצרת לרוב כאשר תערובת הבטון, שנועדה ליישום ביציקת הבטון, נופלת מגובה רב ללא שליטה עליה וכך נוצרת מסה משוחררת עם כיסי אוויר בתוכה.

משום כך פעולת יציקת הבטון מוכרחה להיעשות באמצעות שרוול או משאבה ייעודיים, המזרימים את תערובת הבטון מגובה נמוך כך שתתקבל מסה צפופה שתמנע הופעת סגרגציה בבטון.

פעולות נוספות שנעשות למניעת תופעה זו הינם ריטוט של תערובת יציקת הבטון, ושילוב של מוספים מיוחדים לתערובת שישפרו את רמת ההיקשרות והצפיפות שלה.

איך אפשר לזהות התפתחות סגרגציה בבטון?

תהליך התפתחות סגרגציה בבטון ניראה לעין מיד לאחר היציקה, כאשר רואים מעין כיסי חצץ בודדים וכאשר פני הבטון אינם חלקים.

במקרים כאלו, במידה והסגרגציות לא מטופלות, יתגלו בשלב כלשהו בעיות רטיבות, טחב, עובש, נזילות מים, התנתקות חיפויים ובמקרים קיצוניים ברזלי הזיון יחשפו מחוץ לתשתית. 

מדוע חשוב לתקן סגרגציה בהקדם?

סגרגציה משפיעה באופן ישיר על איכות האיטום של המבנה. חשוב לדעת כי גם כאשר מיישמים חומר איטום על גבי בטון בעל סגרגציות, לפעולה זו לא תהיה כל משמעות כיוון שחומר האיטום לא יהיה יעיל כאשר קיימים כיסי חצץ וחללים בתשתית, וכך עשויים להתפתח כשלים באיטום שישפיעו לרעה על עמידות התשתית.

מהם הדרכים לטיפול בבעיה?

כדי לטפל בהופעת הסגרגציה, חשוב קודם כל לאתר את כל המקומות בהם היא קיימת על פני המשטח, ולתקן אותם על ידי שימוש בחומרי שיקום. יש לבצע ניקוי של התשתית, סיתות של החלק הפגוע ומילויו באמצעות חומר שיקום מתאים. 


לקבלת ייעוץ בנוגע לבחירת חומרי שיקום מומלצים או שיטות טיפול נוספות – מומלצים ליצור קשר עם המומחים שלנו באתר.

צוות אתר ביטומני, פורטל מידע בנושא איטום.