תפריט

תהליך האיטום במבנה בטון נועד למנוע מעבר של מים דרך התשתית בה יושמה מערכת איטום, זאת כדי למנוע נזקים העשויים להיווצר כתוצאה מחלחול של מים אל פנים הבטון.

הבטון אמנם נחשב עמיד וחזק, אך חלחול וחדירה של מים עשויים להחליש את עמידותו כיוון ששילוב המרכיבים בבטון סופגים אליהם מים ולחות, וכך למעשה נוצרים נזקים מהותיים ביציקות בטון העלולים להזיק לאיכותו.

במקרה של איטום מאגרי מים קיימת חשיבות גבוהה יותר לתהליך האיטום המתבצע בתשתית הבטון, כיוון שמדובר על מאגרים עשויים בטון המכילים באופן תמידי מים וחשופים ללחצים גבוהים.

אם כך כיצד ניתן לבצע איטום מיטבי ואיכותי שיעניק את מעטפת ההגנה הטובה ביותר? נרחיב על כך במאמר הנוכחי.  

איטום מאגרי מים - איך עושים את זה?

מהם מאגרי מים?

מאגרי מים הם שם כולל למקומות מצבור המכילים מים באופן קבוע כמו בריכות שחייה, בריכות דגים ונוי, מתקני התפלת מים, מאגרי מי שתייה, מאגרים של שפכים וכו'.

במאגרים אלו נמצאים מים באופן שוטף ולא רק בעונות הגשומות במהלך השנה, ולכן יש להקפיד על יישום מערכת איטום מוחלטת ואיכותית שתעניק שכבת הגנה למאגר המים. 

מהי המטרה באיטום מאגרי מים?

ניתן לומר כי חשיבות האיטום של מאגרי המים נובעת משתי סיבות עיקריות – מעבר של מים מהמאגר אל החלק החיצוני שלו, וכן גם מעבר של לכלוך ומזהמים הנמצאים מחוץ למאגר אל המים המצויים בו.

משום כך המטרה המרכזית של איטום מאגרי מים היא לצורך שמירת המים בתוך המאגר, כך שלא יהיו דליפות של מים החוצה שיגרמו להצפות ובזבוז מים וכן גם שמירה על מים נקיים. 

כיצד מתבצע תהליך איטום מאגרי מים?

לפני שמתחילים ליישם את מערכת האיטום במאגרי המים, יש לבצע תכנון קפדני ומחושב הכולל את המרכיבים הרבים שמאגר המים מכיל.

לרוב ניתן לראות במאגרי מים נקודות חיבור שונות, המהוות את האינדיקציה כי מדובר על יציקות בטון נפרדות שנוצרו בזמנים שונים. במקרים כאלו יש ליישם בנקודות אלו עצרי מים שימנעו כניסה ומעבר של מים בחלקים אלו במאגר.

בכל תהליך איטום של מאגרי מים חייב להכין את השטח כראוי כדי למנוע ליקויים וכשלי איטום שונים, שיבואו לידי ביטוי בטווח הרחוק בו ייווצרו בעיות משמעותיות שיפגעו בעמידות מאגר המים.

הכנת השטח תכלול עבודות הכנה בהתאם לסוג מאגר המים כמו ניקוי והסרה של שאריות לכלוך, אבק, שומן וכן שאריות של בטון מהתשתית, תיקון ומילוי של סדקים ורווחים בבטון, איטום חורי מעבר של צינורות מים וכו'. 

באילו חומר איטום כדאי להשתמש?

מגוון חומרי האיטום בהם ניתן להשתמש לצורך איטום מאגרי מים הוא רחב כמו חומרים צמנטיים, ביטומנים, פוליאוריטנים, אפוקסיים וכן גם איטום בעזרת יריעות מיוחדות.

בחירת סוג חומר האיטום תלוי בסוג מאגר המים והתשתית הקיימת בו (למשל, במאגרי שתיה יש להקפיד על שימוש בחומר איטום המאושר למגע עם מי שתיה), בלחץ המים הצפוי להיות במאגר, עומק המאגר ועוד.

לכן כדאי להתייעץ עם מומחי האיטום שלנו לבחירת חומר האיטום המתאים ביותר.

צוות אתר ביטומני – פורטל מידע בנושא איטום