תפריט

איטום יסודות מבנה מתייחס לחלקים התת קרקעיים של המבנה, בעיקר כאשר מדובר על איטום בית פרטי, בין אם יש מרתף ובין אם לא. עם זאת, איטום יסודות הוא שלב קריטי מסיבות רבות וחשוב לבצע אותו באופן מדויק ואיכותי, למרות שלא ממש קיים כיום תקן איטום יסודות מסודר וברור.

אז מה חשוב לדעת על הנושא ואיך מבצעים איטום יסודות של מבנים נכון?

איטום יסודות מבנה

איטום יסודות מבנה – למה חייבים לעשות את זה?

יסודות המבנה נמצאים בתוך האדמה. שם גם קיימת לעיתים רמה גבוהה של לחות ורטיבות. תיתכן אף חשיפה למי תהום ומקורות רטיבות נוספים.

איטום יסודות המבנה מגן על היסודות מפני נזקי הלחות והמים, כמו גם על קירות הבית, שכן הלחות מחלחלת כלפי מעלה ופוגעת גם בהם.

ניתן לעשות זאת על ידי יישום של מערכת איטום יסודות איכותית ומותאמת לסוג הקרקע, תוך יישום של איטום קורות יסוד בנוסף.

החשיבות של עבודת איטום יסודות היא מהגבוהות ביותר מבין חלקי המבנה, בגלל חשיבותם הגבוהה של היסודות לתקינות המבנה כולו וכן בגלל המיקום שלהן מתחת לפני הקרקע, המקשה על הגישה אליהם לאחר סיום הבניה.

לכן ביצוע איכותי ומדויק של איטום יסודות המבנה עוד בשלבים המוקדמים ביותר של תהליך הבניה – הוא קריטי.

שלבים בתהליך איטום יסודות 

הכללים ליישום איטום יסודות של מבנה דומים לכללי איטום מבנים תת קרקעיים כי בשני המקרים האיטום מיועד להגן על חלקי מבנה הבאים במגע ישיר עם הקרקע. 

  • תיקוני איטום יסודות במבנה קיים השלב הראשון הוא לחפור מסביב ליסודות וקירות היסוד ולחשוף אותם. לעיתים לשם כך יש לפרק את הריצוף כדי להגיע לחשיפה מלאה של החלקים הזקוקים לאיטום.
  • בחירת חומרי איטום מתאימים את חומרי האיטום בוחרים לפי המיקום שלהם על היסודות ועל קורות היסוד – מעל פני הקרקע או מתחתיה, אבל גם בהתאם לסוג הקרקע, מיקום המבנה, קרבה למאגר מי תהום ועוד.
  • יישום פריימר יש ליישם פריימר מתאים במריחה או התזה ולהמתין עד לייבוש מלא של החומר.
  • חומר איטום לאחר התייבשות הפריימר, ניתן ליישם את חומרי האיטום במריחה או התזה, במספר שכבות לפי הוראות היצרן. לאחר מכן יש להמתין לייבוש מלא של החומרים בהתאם להוראות היצרן על החומר.
  • השלמת איטום יש לאטום אלמנטים תת קרקעים נוספים כמו צנרת ותשתיות בהתאם לצורך.
  • הגנה יש להגן על היסודות מפני פגיעה מכנית לאחר איטום בעזרת ציפוי היסודות בלוחות קלקר, או יישום יריעות HDPE לניקוז והגנה.

לסיכום, איטום יסודות הוא שלב קריטי בהגנה על המבנה מפני מגוון רחב של נזקים. מומלץ להתייעץ עם מומחה לאיטום יסודות מבנה כדי לתכנן את האיטום בצורה המדויקת והאיכותית ביותר. מחפשים מומחה איטום מתאים? צרו קשר ונשמח לעזור.

צוות אתר ביטומני – פורטל מידע בנושא איטום