תפריט

גשרים משמשים למעבר מוגבה מעל פני האדמה עבור מכוניות, גשרים, בני אדם וגם בעלי חיים.

ישנם סוגים שונים ומגוונים של גשרים המשמשים למטרות שונות, כאשר כל סוג גשר מורכב משני חלקים עיקריים – שלד שהוא התשתית של הגשר שאינו נראה לעין ומעניק את התמיכה והעמידות, והמיסעה שהיא החלק בגשר שנראית לעין ועליה עוברים משתמשי הגשר.

על מנת שהגשר יעניק את היציבות הטובה ביותר, הוא בנוי על גבי עמודים גבוהים הנקראים סמכים הנשענים על הקרקע, והם מהווים את נקודת החיבור בין פני השטח למבנה הגשר.

נוסף לסמכים אלו המעניקים את העמידות למבנה הגשר, קיימת חשיבות גם למערכת האיטום הקיימת בגשר כדי להבטיח שהוא יעניק שטח מעבר חזק ויציב למשתמשים בו.

איטום גשרים

מה הייחודיות בתהליך איטום גשרים?

תהליך איטום גשרים הינו חלק מרכזי ומהותי בכל מבנה עשוי בטון. כאשר קיימים ליקויים וכשלים במערכת האיטום, עשויים לחדור מים אל עומק תשתית הבטון ולחולל נזקים נרחבים ומהותיים עד כדי פגיעה בלתי הפיכה במבנה, בעמידותו ובבטיחות שלו.

כדי להבטיח שגשרים עשויים בטון יעניקו מעבר בטוח ויציב לתקופת זמן ארוכה, חשוב ליישם בהם מערכת איטום איכותית שתעניק קיים ארוך לבטון.

בשונה ממערכת איטום של מבנים קרקעיים, איטום גשרים דורש תכנון נכון שלוקח בחשבון מגוון פרמטרים מהותיים כמו עמידות תשתית הגשר בטמפרטורות קיצוניות, עמידות גבוהה ללחצים ועומסים גבוהים, חיבור מיטבי ומלא בין שני חלקיו וכו'.

כיצד מתבצעים תהליכי האיטום של התשתיות?

במקרה של גשרים המשמשים למעבר של כלי תחבורה כמו רכבים, עולה הצורך בסלילת כבישי אספלט על גבי חלק המיסעה כדי לאפשר מצע יעיל ובטוח לנסיעה.

משום כך תהליכי האיטום של גשרים מסוג זה דורשים הכנת שטח שונה ומורכבת יותר, זאת כדי להבטיח כי תתקיים היקשרות מיטבית בין מערכת האיטום שיושמה לתשתית הגשר, וכן היקשרות של כביש האספלט שנסלל אל מערכת האיטום.

בנוסף, יש לקחת בחשבון כי גשרים מבטון עם כבישי אספלט סלולים צריכים להיות עמידים ויציבים למשך תקופת זמן ארוכה, זאת באמצעות יישום של מערכת איטום איכותית ומתאימה שתוכל לעמוד בעומסים ולחצים קיצוניים כתוצאה מנסיעתם של כלי רכב.

אילו חומרי איטום מיועדים לאיטום גשרים?

בעבר לא היו קיימים מערכות איטום למבנים של גשרים, עד שחברת נתיבי ישראל הציבה דרישות ותקנים מחייבים לכך כדי למנוע נזקים למבנים אלו, וכך בהתאם למנוע סכנות וכן הוצאות רבות על תיקוני תשתיות.

כיום תקנות אלו מחייבות ליישם מערכת איטום המכילה חומרים ייעודיים המסופקים מאותו יצרן, זאת בכדי להבטיח את רמת האיכות והעמידות של תשתית האיטום.

מבין חומרי האיטום המשמשים ליישום מערכות איטום גשרים נמנים יריעות ביטומניות, המחייבות תהליך יישום הדרגתי ומריחת שכבת פריימר.

לקבלת מפרט מסודר של תהליכי היישום ומידע נוסף בנושא איטום גשרים, מוזמנים לפנות לצוות המומחים שלנו באתר. 

צוות אתר ביטומני, פורטל מידע בנושא איטום

קראו מאמרים נוספים בנושא – איטום מנהרות וגשרים