תפריט

שיקום ואיטום מבנים מתבצע באופן שוטף וקבוע במקומות רבים ברחבי הארץ. זהו תהליך שמתבצע בדרך כלל כחלק מתחזוקה שוטפת של המבנה, אם כי כאשר עולה הצורך לבצע שיקום מבנה, מדובר לעיתים על צורך שעולה לאחר הזנחה ארוכת טווח. 

אבל מהם ההבדלים בין שיקום ואיטום מבנים "רגילים" לבין שיקום ואיטום מבנים לשימור ומה חשוב לדעת על הנושא?

שיקום ואיטום מבנים

סוגים שונים של שיקום ואיטום מבנים

מקובל לבצע עבודות שיקום ואיטום במבנים שונים, בשלבי חיים שונים של המבנה, באמצעות חומרי בנייה שונים וכן תהליכי עבודה שונים:

שיקום מבנים בבנייה

כאן לא מדובר על שיקום קלאסי, אלא על עבודות של תיקוני בטון, שצריך לבצע לאחר יציקת בטון. את תהליך השיקום במבנים חדשים מבצעים לצורך טיפול בסגרגציות (חללים בבטון, הנוצרים בגלל תאי אוויר, או תאי חצץ, שיכולים להוביל לבעיית רטיבות חמורה בהמשך) או לסתום חורים.

שיקום ואיטום מבנה קיים

כאמור, עבודות איטום מבנה קיים הן חלק מפעולות התחזוקה השוטפת של המבנה. מערכות איטום יכולות להחזיק מעמד בין שנה ל 20 שנה, בהתאם למיקום שלהן בבניין (גג או קירות חוץ), תנאי הסביבה והאקלים, סוג האיטום הקיים ועוד.

עבודות שיקום מבנים קיימים, לרוב נדרשות לאחר מקרים בהם קרתה פגיעה ישירה למבנה, אשר הביאה לתוצאה של נזקים חמורים לבטון, אך גם כתוצאה מבלאי טבעי ופגעי מזג האוויר.

לצורך עבודות שיקום בטון במבנה קיים, יש לבצע תהליכים, הכוללים קילוף ופירוק של שכבת הבטון המתפוררת והישנה, ניקוי קורוזיה מעל חלקי מתכת ולאחר מכן יישום חומרי איטום המגנים על חלקי המתכת בשלד המבנה ויציקת בטון חדש, לפי התקנים העדכניים בתחום.

שיקום ואיטום מבנים לשימור

שימור מבנים נעשה בעיקר במבנים שהם בני מאה שנה ויותר, או מבנים שהוגדרו בתור מבנים לשימור. מבנים אלה נחשבים בעלי ערך היסטורי גבוה, אך גם מבוקשים למגורים – לאחר שבוצעו בהם עבודות שימור איכותיות.

לעיתים קרובות יש להם גם ערך אדריכלי ואסתטי גבוה, בזכות סגנונות אדריכלות נדירים ומיוחדים, כמו "בתי החלומות" המפורסמים של תל אביב.

יחד עם זאת, שימור ושיקום מבנים עתיקים מחייב שימוש בחומרי שיקום בעלי תכונות מיוחדות של חוזק, עמידות בסביבה אגרסיבית ועוד.

בין החומרים המשמשים במידה נרחבת לשיקום ושימור מבנים, ניתן למצוא רשתות לחיזוק מבנים, המשמשות להחזקה חיצונית של אלמנטים שונים, לצד חומרי בנייה המאפשרים יצירת מראה אחיד ואותנטי גם לאחר עבודות שימור נרחבות ויסודיות.

לסיכום, 

שיקום ואיטום מבנים הם שתי פעולות שונות שהולכות יד ביד. חשוב לבצע אותן באופן מקצועי ויסודי – בעיקר אם מדובר על מבנים לשימור.

צריכים ייעוץ והכוונה? מוזמנים לדבר עם צוות המומחים שלנו!

שלכם – צוות אתר ביטומני

פורטל מידע בנושא איטום