תפריט

עבודות איטום בטון מתבצעות בבנייה חדשה או קיימת, לשימוש בפירים, יסודות, רצפות וקירות, מרתפים וחניונים תת קרקעיים וכל מבנה עשוי בטון.

אבל כאשר מתגלות בעיות של סדקים ורטיבות במבנה קיים, מים חודרים לבטון, יוצרים חלודה ברכיבי ברזל מזוין, מובילים לחוסר יציבות ורטיבות בתוך המבנה – יש לבצע עבודות שיקום ואיטום בטון מקצועיות בהקדם האפשרי.

שיקום ואיטום בטון - מה הסכנות בהימנעות משיקום

איך יודעים שצריך לעשות עבודות שיקום ואיטום בטון במבנה קיים?

בטון נחשב אחד החומרים החזקים ביותר בעולם הבנייה, אבל גם בטון עובר שחיקה ובלאי בגלל חבלות ופגעי מזג האוויר במרוצת השנים.

כתוצאה – חלקי בטון נשברים, נסדקים ואף קורסים, מוטות ברזל ופלדה נחשפים לפגעי מזג האוויר, מחלידים ונחלשים, המבנה נראה מוזנח וערך הנכסים בו יורד, אך גם רמת החיים ירודה במבנה, אין יציבות של חלקי המבנה השונים והסכנות הנלוות לתהליכי הבליה של המבנה מסכנות את השוהים בו.

שיקום בטון בסביבה אגרסיבית

המונח "סביבה אגרסיבית" מציין כי הבטון במבנה חשוף באורח קבע לחומרים ותנאים המאיצים את תהליכי הבלייה שלו, כמו פגעי מזג האוויר, מים, לחות ומלח, אך גם חומרים כימיים שונים, פלטי גז של מכוניות ועוד. אלה יכולים להיות מבנים בסביבת הים, מאגרי מים מבטון, מבני בטון במפעלים ועוד. תנאים מסוג זה הופכים את הבטון פגיע יותר ולכן מחייבים ביצוע טיפולי תחזוקה וחידוש מערכות איטום – לעיתים יותר קרובות. 

סוגי חומרים לאיטום ושיקום בטון

לאורך תהליכי שיקום ואיטום בטון, חשוב לבחור בקפידה את החומרים המתאימים לעבודה לפי מספר שיקולים:

  • סוג המבנה
  • חלקי המבנה בהם מתבצעות העבודות
  • רמת האגרסיביות של הסביבה
  • שיקולים מקצועיים נוספים בשטח

סוגי החומרים המשמשים לעבודות שיקום בטון עשויים להשתייך למשפחת המלט, חומרי הגנה למתכת, מעכבי קורוזיה, חומרי שיקום צמנטי ותוספי בטון, אך חשוב להיוועץ בבעלי מקצוע אמינים לבחירת חומרי האיטום והשיקום ואופן היישום הנכון שלהם, כמו גם להקפיד על עמידה בתקנים המחייבים לפי חוקי התכנון והבנייה, בהתאם לדרישות מכון התקנים.

בין חומרי האיטום לשימוש על חלקי מבנה מבטון:

  • חומרי איטום צמנטיים – מגיעים ברמות שונות של גמישות, מתאימים לאיטום קירות חיצוניים ופנימיים, נבחרים לפי תנאי המשטח המטופל.
  • איטום קריסטלי – חודר לבטון ואוטם אותו ביעילות מבפנים, על ידי היווצרות של גבישים במגע עם מים לאחר יישום החומר על המשטח.
  • חומרים ביטומניים – יריעות ביטומניות, משחה ביטומנית וזפת – כולם מגינים על בטון מפני לחות ורטיבות במידות שונות של יעילות.
  • איטום פוליאוריטני – חומרים עמידים וגמישים, מעניקים רמה גבוהה של איטום למגוון רחב של משטחי בטון.

לסיכום, עבודות שיקום ואיטום בטון המבוצעות ברמה גבוהה של מקצועיות ואיכות, יכולים להעניק למבנה מראה חדש ומרשים, להעלות את רמת החיים ואת ערך הנכסים ובייחוד – לשפר את רמת הבטיחות ואת אורך החיים של המבנה. לשאלות נוספות על איטום ושיקום בטון – דברו איתנו

צוות אתר ביטומני שיקום ואיטום בטון

פורטל מידע בנושא איטום