תפריט

שלב האיטום הוא שלב קריטי בכל פרויקט בניה, בגלל ההשפעה העמוקה שיש לו על תפקוד תקין של המבנה לשנים ארוכות. לכן חשוב לבצע התאמה מדויקת ומקצועית של חומרי איטום ושיטות איטום מתאימות, כאשר כל מקרה לגופו.

בהתאם לכך, גם בחירה ליישם איטום בהזרקה נעשית במקרים מאוד מסוימים, בהם נדרש פתרון נקודתי או כאשר לא ניתן לבצע איטום בשיטות אחרות מסיבות שונות. 

אז איך כל זה קשור לבניה ירוקה?

איטום בהזרקה ובניה ירוקה

מאפיינים מיוחדים של איטום בהזרקה

איטום בהזרקה מיושם בעזרת חומרים אשר מתקשים ונאטמים במגע עם מים וכך מגינים על המבנה מפני חדירת מים. לכן הוא מתאים בעיקר לצורך איטום תת קרקעי של אלמנטים שונים.

כמו כן, איטום בהזרקה מוכר בעיקר בתור שיטת איטום שלילי – כאשר יש לבצע תיקונים באיטום מבנה תת קרקעי קיים בגלל ליקויים באיטום המקורי, או התיישנות שלו.

עם זאת, איטום בהזרקה מיושם במקרים נוספים, לדוגמא: 

  • איטום סדקים וחללים פתרון להופעת סדקים קונסטרוקטיביים בבניה חדשה או סדקים אחרים בבניה קיימת.
  • איטום בהזרקה לעצירת חדירת מים פעילה – מבנים כמו מאגרי מים בהם קיים לחץ הידרוסטטי גבוה עם כשל באיטום מחייבים פעולה מהירה עם חומר המתקשח במהירות. אם מדובר על מאגר מים לשתיה, יש כמובן לבחור חומר מאושר למגע עם מי שתיה. יתכן ובמאגרים יהיה איטום חיובי (מבחוץ).

ת"י לבניה ירוקה – גם לגבי איטום בהזרקה

התקן לבניה ירוקה הפך תקן מחייב בתחילת שנת 2022 באופן רשמי, לגבי כל סוגי הפרויקטים. הדבר נוגע בעיקר למבנים חדשים, אשר מחויבים להגיע לדירוג מינימלי כדי לעמוד בתקן.

אחת הדרכים היעילות להגיע לדירוג הרצוי היא על ידי יישום חומרים בעלי תו EPD, LEED – המוכרים לצרכי בניה ירוקה. 

כיום ניתן למצוא גם חומרי איטום בהזרקה, אשר עומדים בתקנים הירוקים ולכן מאפשרים לצבור נקודות נוספות לצורך קבלת כוכב, לפי הפירוט המופיע בתקן הישראלי לבניה ירוקה. 

מתי כדאי לבחור איטום בהזרקה עם חומרים ירוקים?

כאמור – תקן בניה ירוקה מחייב כיום רק בניה חדשה ולכן מומלץ לבחור בחומרים עם תווים ירוקים לצורך יישום בבניה חדשה. 

עם זאת, כמובן מדובר על חומרים שיש להם משמעות נרחבת בנושא איכות הסביבה, בזכות תהליכי ייצור, שינוע, רמת רעילות נמוכה ועמידות ארוכת טווח לאחר היישום. 

משום כך בחירת חומרים אלה היא בעלת יתרונות רבים וחשובים גם כאשר מדובר על איטום בהזרקה למבנה קיים – כמו במקרה של איטום שלילי.

כמה מילים לסיום

בחירת חומרים ושיטות מתאימות ליישום איטום בהזרקה עשויה להיות מורכבת, בין אם מדובר על בניה חדשה ובין אם על איטום שלילי. בכל מקרה, חשוב לבחור את החומרים והשיטות המציעות את מספר היתרונות הגדול ביותר – כדי להרוויח את התועלת העצומה שהם מציעים. 

צריכים ייעוץ והכוונה מקצועית? אנחנו כאן בשבילכם. צרו קשר ונשמח לעזור.

שלכם – צוות אתר ביטומני | פורטל מידע בנושא איטום