תפריט

מאגרי מים קיימים ברחבי הארץ והעולם למטרות שונות:

בריכות שחיה וגם בריכות נוי, מאגרי מים לשתייה, מאגרי מים אפורים או קולחין ועוד.

מערכות איטום של מאגרי מים נדרשות לעמוד בתקנים מחמירים מאוד של איכות ועמידות, בגלל הלחצים הכבדים של המים על קירות המאגר ובגלל הנזקים הכבדים שיכולים להיגרם בעקבות ליקויים באיטום המאגר. אז איך יודעים אם הגיע הזמן לחדש את האיטום במאגר מים?

איך יודעים אם צריך לחדש איטום למאגרי מים?

סימנים שיש בעיה באיטום של מאגר מים

איטום מאגר מים מיועד לשרת שתי מטרות:

הסיבה הראשונה היא שמירה על המאגר ועל סביבתו מפני נזילת מים, כדי למנוע נזקי מים במבנים ואלמנטים שונים מסביב למאגר, לצד שמירה על המים היקרים בתוך המאגר.

הסיבה השנייה היא למנוע חדירה של חומרים שונים מבחוץ לתוך המאגר, כמו מים מלוכלכים, גזים שונים וכימיקלים המצויים בקרקע. 

לכן כאשר האיטום של המאגר מתיישן וזקוק לחידוש, עשויים להופיע סימנים שונים:

  • פגיעה באיכות המים – טעם או ריח לא אופייני, שינוי בגוון המים או ברמת הצלילות של המים וכן הלאה. הדבר עשוי להתרחש בגלל חדירת מים מלוכלכים או חומרים אחרים לתוך המאגר, כתוצאה של כשל במערכת האיטום.
  • חדירה של לחות ורטיבות לסביבת המאגר – סימני עובש, פטריות, לחות ורטיבות, חלחול מים, פגיעה במבנים ועוד. עשויה להתרחש כתוצאה של נזילת מים מהמאגר החוצה.
  • ירידה במפלס המאגר – איבוד מים
  • עלייה בצריכת המים של המאגר מעבר לתצרוכת הרגילה – נדרש מילוי של המים במאגר לעיתים יותר תכופות.
  • התפשטות ריחות רעים ומפגעי תברואה נוספים – בסביבת מאגרים של מים אפורים וקולחין.

מתי צריך לבצע חידוש איטום מאגרי מים?

רצוי וניתן לבצע חידוש של מערכות איטום מאגרי מים עוד הרבה לפני שמופיעים הסימנים הללו כדי למנוע את הנזקים האפשריים. 

לשם כך יש לבצע עבודות קבועות של בדיקת תקינות האיטום ותחזוקה וכן להכיר היטב את מאפייני המאגר כדי לדעת מהי התדירות הרצויה לביצוע עבודות חידוש:

  • כמות המים במאגר כמויות גדולות יותר של מים גורמות ללחצים כבדים יותר על מערכת האיטום ולכן יכולות להגביר את השחיקה של מערכת האיטום.
  • שימושי המאגר אם מדובר על בריכת שחיה ציבורית, עם תנועה ערה ואינטנסיבית, תתרחש גם שחיקה גדולה יותר של האיטום ולכן יעלה צורך לחדש אותו לעיתים קרובות יותר. 
  • איכות האיטום הקיים כאשר מתבצעת עבודת איטום מקצועית ואיכותית של מאגרי מים, סביר להניח כי האיטום הקיים יחזיק מעמד לתקופה ארוכה, בהתאם להמלצות היצרן.
  • גיל האיטום אם מדובר על מערכת איטום בת 10 שנים ומעלה, סביר להניח שהגיע הזמן לחדש או לתחזק אותה גם אם לא נראים סימני שחיקה עדיין.

לסיכום, פיקוח מקצועי על מצב האיטום של המאגר מומלץ מאוד כדי למנוע נזקים בגלל בעיות באיטום מאגרי מים, לצד עבודות תחזוקה תקופתיות.

המומחים של אתר ביטומני ישמחו לעמוד לרשותכם בכל שאלה לגבי תחזוקה וחידוש של איטום מאגרי מים – צרו קשר למידע נוסף!

צוות אתר ביטומני

פורטל מידע בנושא איטום