תפריט

אחד מהפרמטרים המבוקשים לצורך בניה ירוקה הוא השימוש בחומרי בניה וחומרי גמר שיש להם תו תקן ירוק רלוונטי.

תקנים לחומרי איטום ירוקים מציינים כי החומר עבר בדיקות שונות לפיהן נקבע כי החומר נחשב ידידותי לסביבה ולעיתים אף כי טביעת הרגל הפחמנית שלו נמוכה. 

אבל מה זה חומרי איטום ירוקים בדיוק והאם הם יעילים באותה מידה?

חומרי איטום ירוקים - מה זה בדיוק אומר?

מה זה חומרי איטום ירוקים?

חומרי איטום ירוקים, כמו חומרים ירוקים אחרים בתחום הבניה, הם חומרים בעלי תו תקן המעיד כי הם נוצרו בתהליכים ידידותיים לסביבה, עשויים מחומרים ידידותיים ומספקים תהליכי בניה ירוקים.

אם לפרט, מדובר על מספר פקטורים חשובים, שקובעים מהם חומרים ירוקים לאיטום:

  • מיוצרים מחומרים ידידותיים ומקיימים המרכיבים של חומרי איטום ירוקים הם חומרי גלם שנוצרו בתהליכים ידידותיים, שאינם כוללים הרס סביבה טבעית (כמו כריתת יערות, או כריית משאבי טבע בלתי מתכלים). בנוסף, מדובר על חומרים שאינם מסוכנים או רעילים.
  • תהליכי ייצור מקיימים תהליכי הייצור של חומרים אלה נעשו תוך צמצום של צריכת אנרגיה וזיהום סביבתי על ידי מפעלי הייצור, תוך הימנעות מהזרמת שפכים למקורות מים, השלכת פסולת בטבע, יצירת רעש, פליטת עשן וכן הלאה.
  • שינוע מינימלי החומרים מיוצרים בקרבת מקום, או באופן מקומי ולכן לא מתקיימת צריכת אנרגיה מיותרת וזיהום בעקבות שינוע למרחקים ארוכים.
  • תוצרים ברי קיימא גם כאשר חומרים אלה מיושמים לצורך איטום קירות חיצוניים וגגות מבנים, או איטום תת קרקעי, הם אינם פולטים רעלים בטווח הקצר או הארוך, הם אינם מלכלכים או מזהמים את הסביבה. הם יעילים לטווח ארוך ולכן הם חסכוניים לטובת תהליכי ייצור בעתיד והם בטוחים לחלוטין לשימוש.
  • שימוש חוזר חלק מחומרי האיטום והבניה הירוקים מיוצרים מחומרים ממוחזרים או מיוצרים עם חומרים הניתנים למיחזור בסוף חיי המוצר.

יתרונות השימוש בחומרים ירוקים לאיטום

היתרון הסביבתי הוא היתרון המשמעותי ביותר בשימוש בחומרי איטום ובניה ירוקים ללא ספק.

שמירה על הסביבה היא אינטרס של כולנו והאפשרות ליישם חומרים ירוקים בתהליכי בניה ואיטום היא תרומה משמעותית לחיים על פני כדור הארץ.

מדובר על חומרים שאינם פולטים רעלים לאוויר ולסביבה ולכן הם בטוחים ובריאים יותר לשימוש עבור מי ששוהה במבנה ובקרבתו.

כמו כן, חומרי איטום ירוקים בבניה חדשה גם מזכים את המבנה בנקודות לבניה ירוקה ולכן מסייעים לקבלת התקנים הרלוונטיים.

מגוון החומרים הירוקים לאיטום הוא עצום וכך אפשר לבחור חומרי איטום ירוקים לצורך איטום קריסטלי, איטום צמנטי, איטום אקרילי, איטום בהזרקה, טיח אוטם ועוד רבים אחרים, כאשר בכל קטגוריה ניתן למצוא מגוון אפשרויות בחירה.

לסיכום

חומרים ירוקים לאיטום מציעים את כל היתרונות של חומרי איטום קונבנציונלים – ועוד הרבה יותר!

אם אתם מעוניינים ליישם חומרי איטום ירוקים, אבל מתלבטים מה לבחור ואיך ליישם – המומחים שלנו ישמחו לעזור – צרו קשר למידע נוסף!

צוות אתר ביטומני – פורטל מידע בנושא איטום