תפריט

לפעולת האיטום יש חשיבות גבוהה במיוחד בכל הנוגע לשלמות ואיכות של מבנה, בין אם מדובר על מבנה לשימוש פרטי, ציבורי או תעשייתי.

איטום נועד למנוע חדירה של מים אל תוך יסודות המבנה, כמו גם חלחול של מי גשמים במהלך החורף, כניסה של מי תהום המצויים באדמה אל רצפות המבנה או כל מקור אחר של רטיבות העלול להגיע אל החללים הפנימיים במבנה.

כדי להבטיח את עמידות ושלמות המבנה מפני נזקי המים, מומלץ להשתמש בחומר איטום נגד מים איכותי ויעיל אותו יש ליישם על גבי השכבה הפנימית ו/או החיצונית של המבנה. 

מהן ההשלכות של חדירת מים למבנה?

לפני שנסקור את סוגי חומרי האטימה נגד מים, נעמוד על חשיבות ומטרתה של פעולת האטימה.

המשמעות של חדירת מים אל תוך מבנה היא גדולה, כיוון שבמקרים אלו עלולים להיווצר נזקים משמעותיים במעטפת המבנה ולפנים המבנה. נזקים אלו כוללים בין השאר התפתחות של עובש, המזיק מבחינה אסתטית לקירות וגם מבחינה בריאותית לאנשים המתגוררים במבנה.

כמו כן, חדירה וחלחול של מים אל תוך יסודות המבנה יכולים ליצור רטיבות גבוהה הפוגעת בטיב וחוזק היסודות.

קירות רטובים, סדוקים, מתקלפים ובעלי גוון צהבהב מעידים על חדירה של מים – ולסימן חד משמעי בצורך של יישום חומר איטום נגד מים.

חומרי איטום נגד מים

אילו חומרי איטום נגד מים קיימים?

  • חומרי איטום ביטומניים – חומר איטום ביטומני נועד להעניק שכבת הגנה חזקה ואיכותית במיוחד מפני נזקי מים, בחללים החשופים ללחות גבוהה כמו מרתפים הנמצאים באזורים תת קרקעיים, מחסנים סגורים שיש בהם חללים רטובים, מבנים תת קרקעיים, גגות, יסודות ועוד.
  • חומרי איטום צמנטיים – חומר האיטום הצמנטי הינו חומר איכותי בעל גמישות נמוכה, ולכן מיועד לאיטום של קירות חיצוניים ופנימיים כאחד כמו גם חללים נוספים הקיימים בתוך מבנה כמו רצפות ותקרות, חדרים רטובים ועוד. מדובר באחד מחומרי האיטום הנפוצים ביותר בענף הבניה.
  • חומרי איטום פוליאורטניים – חומר זה הינו בעל כושר הידבקות גבוה במיוחד, וניחן באלסטיות גבוהה המאפשרת לחומר האיטום להתכווץ ולהימתח בהתאם לתנודות ולשינויים במבנה. 
  • חומרי איטום אפוקסיים – חומר האיטום האפוקסי משמש לאיטום וציפוי של קירות חיצוניים, גשרים, מאגרי מים ועוד. הוא מעניק עמידות מפני רטיבות, חום כימיקלים ועוד.  

מידע נוסף על חומרי האיטום הקיימים ניתן למצוא במאמר כל החומרים לאיטום קירות חיצוניים!

 

דברים שכדאי לדעת על יישום חומרי איטום נגד מים

כפי שניתן לראות, ישנם סוגים שונים של חומרי איטום נגד מים המבטיחים מבנה יבש ועמיד בכל מזג אוויר. השימוש בחומרי איטום אלו יכולים להיעשות גם באופן עצמאי, אך לצורך כך יש לדעת כיצד להתאים נכון חומר איטום נגד מים על פי סוג השטח המיועד ליישום ועל פי סוג העבודה הנדרש.

יש לזכור כי שיטת היישום של חומרי האיטום גם היא משתנה ומגוונת בהתאם לצורך, כיוון שיש חומרי אטימה שניתן ליישם בהזרקה, התזה, כתוסף מקשר לבטון ועוד.  

במידה והנכם צריכים לאטום את המבנה, או לא בטוחים איזה חומר מתאים לכם, השאירו פרטים בטופס יצירת הקשר והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.

 

צוות אתר ביטומני
פורטל מידע בנושא איטום