תפריט

למרות שהמרתף בביתכם נתפס כחלל הכי פחות "נחשב" בבית, כיוון שהוא לרוב משמש למטרות אחסון ופחות למגורים, חשוב להכיר את הסכנות הטמונות בהזנחת איטום מרתפים העשויות להשפיע על איכותו של כל המבנה בו אתם מתגוררים.

איטום, וכן כאמור איטום מרתפים בפרט, הינו תהליך המתבצע כבר בשלבי ההקמה של כל מבנה בכדי להקנות לו הגנה מיטבית מפני חדירה של מים ממקורות שונים.

במאמר הנוכחי נסקור את הסכנות הקיימות בכשלים המתגלים במערכת האיטום של המרתף, וכיצד להתמודד עמן באמצעות שיטות איטום שונות.

מה החשיבות באיטום מרתפים?

מרתף הינו לרוב חלק תת-קרקעי במבנה המצוי מתחת לאדמה, ולכן הוא באופן טבעי החלק החשוף ביותר לנזקי מים המגיעים מן האדמה, כמו חלחול של מי תהום מהקרקע אל פנים המבנה.

כדי למנוע את האפשרות של חדירת מים אל השטח הפנימי של המבנה, מיושמת מערכת איטום במעטפת החיצונית של המבנה כבר בשלבי הקמתו.

לעיתים נוצרים כשלים וליקויים במערכת האיטום המקורית, אם כתוצאה מבלאי או כל גורם אחר, העלולים להוביל לכניסת מים אל החללים הפנימיים וגרימת ליקויים קלים עד קשים.

חשוב לזכור כי גם אם המרתף אינו משמש אתכם באופן יומיומי, יש להקפיד על תקינות מערכת האיטום הקיימת בו כדי למנוע סכנות שונות כמו:

  • כתמים מים וצבע שאינם אסתטיים
  • התפתחות בעיית עובש וטחב
  • קילופים של צבע מהקירות
  • נזקי מים לריהוט והפריטים הנמצאים במרתף
  • וכן במקרים של הזנחה מתמשכת אף בעיות בטיחותיות הנוגעות לעמידותו של כל המבנה.

הסכנות הטמונות בהזנחת איטום מרתפים

שיטות איטום של מרתפים

בשונה מחלקים אחרים במבנה, מרתפים ומבנים תת-קרקעיים אחרים מצויים בעומק הקרקע, ולכן שיטת האיטום המתבצעת בהם מתחלקת לשני סוגים שונים:

  • איטום חיובי – תהליך איטום זה מתבצע מהחלק החיצוני של המבנה, כך שמתבצעת פעולת איטום כנגד חדירה של מים אל החלקים הפנימיים במבנה. לכן במקרה של איטום מרתפים, שיטה זו מיושמת בתהליך ההקמה של המבנה.
  • איטום שלילי – תהליך איטום המבוצע מחלקו הפנימי של המבנה, זאת במקרה והתגלו כשלים במערכת האיטום המובנית ונזקי מים חדרו מבעד למעטפת החיצונית. שיטה זו מעניקה פתרון יעיל במקרה של חדירת מים אל המרתף, אך איננה מונעת הגנה מפני פגיעה ביסודות הבטון המצויים בחלקו החיצוני של המרתף. שיטה זו תיושם לרוב בעת ליקוי. 

על מנת למנוע ליקויים מהותיים במבנה וכן סכנות בטיחותיות ביציבותו, חשוב להיעזר במומחי איטום מרתפים ומבנים תת-קרקעיים כדי לתקן את הליקויים ולהחזיר את מעטפת הגנת האיטום לכל המבנה.

כאשר מתגלים ליקויים במערכת האיטום של המרתף, יש לפנות בהקדם האפשרי אל בעל מקצוע בתחום לצורך תיקון האיטום ומניעת נזקים מורכבים וקשים. בכדי לקבל ליווי מקצועי והנחיות נוספות בנושא איטום מרתפים, מוזמנים לפנות אל צוות המומחים שלנו דרך הטופס הייעודי הנמצא באתר. 

צוות אתר ביטומניפורטל מידע בנושא איטום