תפריט

איטום מקלחות מהווה פעולה חשובה אותה מומלץ לבצע, על מנת למנוע מצבים בהם יחלחלו מים מחדר הרחצה לחדרים סמוכים – מצב אשר עלול להסב נזק לרכוש ולהצריך הוצאות כספיות גבוהות על מנת לתקן את המפגעים. לצורך איטום המקלחות, נעשה שימוש בחומרי איטום – לרוב נהוג להשתמש בחומרים צמנטיים (לקירות) או חומרים ביטומניים (לרצפה). עבודת איטום מקלחות חייבת להתבצע בצורה מקצועית ואיכותית, תוך הקפדה על בחירת חומרי איטום לחדרים רטובים בעלי עמידות גבוהה, זאת בכדי להשיג את התוצאה המיטבית – תוצאה שניתן יהיה ליהנות ממנה לאורך תקופת זמן ארוכה. לכן, אם גם אתם מעוניינים באיטום מקלחות, חשוב שתקפידו לבחור בצורה מושכלת ונבונה את איש המקצוע שיבצע את העבודה.

איטום מקלחות

איך לבחור איש מקצוע לאיטום מקלחות?

יש מספר פרמטרים אשר דגש עליהם יכול להבטיח בחירה נבונה באיש מקצוע אשר יבצע עבודת איטום מקלחת מקצועית. יש לוודא בחירה באיש מקצוע מנוסה, אשר מתמחה באופן פרטני בתחום האיטום. מומלץ לבדוק, באלו חומרי איטום נעשה שימוש לצורך איטום מקלחות – קיימים סוגים שונים של חומרי איטום, כאשר, חלק נחשבים לאיכותיים יותר ואחרים נחשבים לאיכותיים פחות. מומלץ לברר פרטים לגבי מחיר העבודה כמו גם לגבי אמינותו של איש המקצוע. כמובן, שאם יש אפשרות לקבל המלצות אמינות מלקוחות, דבר זה יכול להסב שקט נפשי בכל מה שנוגע לבחירה. מומלץ לקבוע פגישת ייעוץ ראשונית, על מנת להבין את כל הפרטים לגבי העבודה – כדאי להגיע לפגישה ברמת מוכנות גבוהה עם שאלות, אשר תשובות עליהן יוכלו לספק את התמונה המלאה לגבי מהות ומשך העבודה.

 איטום מקלחות – שלבי העבודה

איטום מקלחות מתבסס על מספר שלבים שונים, כאשר, לכל אחד מהם תהיה השפעה על התוצאה הסופית. שלבי העבודה כוללים את הבאים: ביצוע הכנות ראשוניות לקראת איטום מקלחת – שלב זה כולל ניקיון יסודי, תיקון הקירות ויצירת שיפועים במקומות הנדרשים. בשלב הבא, מתבצע האיטום עצמו, כאשר, לרוב יוצרים לשם כך מספר שכבות מחומר האיטום אשר נבחר. האיטום יתבצע הן על הקירות והן על הרצפה. לרוב, עבור הקירות ייושם חומר איטום צמנטי ואילו לאיטום הרצפה תיושם שכבה ראשונה צמנטית ולאחריה שכבה שנייה ביטומנית. אחרי שמסיימים איטום מקלחת, עורכים בדיקות אחרונות לוודא שאכן העבודה בוצעה בסטנדרטים בלתי מתפשרים ושלא צפויות בעיות שונות. כאמור, אם איש המקצוע נבחר בקפידה, ניתן להיות רגועים לגבי מקצועיות ואיכות העבודה ולהיות שקטים למשך תקופת זמן ארוכה, בידיעה שמים לא יחלחלו לקירות החדרים הסמוכים או לתקרה של הדיירים בקומה מתחת, כמו גם לא יתפתחו בחדר הרטוב מפגעים כדוגמת פטריות, ירקת, עובש ועוד. 

איטום מקלחות

איטום מקלחות לפי אזורים בחדר הרטוב

חלק משלבי האיטום אמנם מתבצע באופן כמעט זהה בכל חלקי החדר הרטוב, אך יש הבדלים בין איטום רצפת מקלחת לבין איטום קירות, כמו גם דגשים שונים לאיטום מסביב לצנרת ויצירת רולקות.

הבדלים אחרים קיימים בין איטום מקלחת בשלבי בניית הבית לבין איטום מקלחת כחלק מתהליך שיפוצים.

למשל כאשר משפצים חדר רחצה, יש לבצע בדיקת יובש לבטון, לאחר קילוף חומרי איטום ישנים, כדי לבחור את חומרי האיטום המתאימים ביותר לתהליך.

כך גם לגבי תיקון סדקים בבטון הקיים – אם יש כאלה.

לעומת זאת, בין אם בבניה חדשה או בתהליך שיפוץ, בעל המקצוע יבצע רולקות – איטום מיוחד לחיבורים בין הרצפה לבין הקירות, שם המים נקווים יותר מאשר בחלקים אחרים של החלל.

הרולקות הן פינות עגולות בין הקירות לרצפה, המיועדות ליצור אפקט "החלקה" של המים כדי למנוע הצטברות שלהם, מה שעלול ליצור מצב של מים עומדים ובלאי מהיר יותר של מערכת האיטום.

לאחר מכן מבצעים ביטון של הצנרת, כדי להגן עליה מפני פגיעה אפשרית וכן מיישמים שכבת איטום ייעודית בין הצנרת לבין הרצפה, כדי להגן על הרצפה מפני נזקי רטיבות במקרה של נזילה.

רק לאחר מכן ניתן לבצע שלבים נוספים כמו מילוי סומסום או חול לפני ריצוף, ורק לאחר מכן חומרי איטום.

בשלב הבא, לפני הדבקת אריחי ריצוף, מבצעים בדיקת הצפה, כדי לוודא כי חומרי האיטום אכן עושים את העבודה וכי אין ליקויים במערכת האיטום החדשה.

איכות העבודה היא פרמטר קריטי בשלב הזה והיא מצריכה יישום מדויק ומקצועי, כאשר נוסף על יישום חומרי איטום יש לבצע בדיקת שיפועים כדי לוודא כי המים זורמים לפתחי הניקוז, בין אם מדובר על רצפת חדר הרחצה, או על רצפת המקלחון.

לחיפוי הקירות והרצפה, חשוב לבחור אריחים מתאימים, בעלי עמידות מספקת בפני מים ונזקי לחות.

איטום רצפת מקלחת

לאחר בחירת אריחי ריצוף מתאימים לחדרים רטובים, בעל המקצוע מיישם אותם עם רווחים של בין 3-2 מ"מ. אלה הפוגות.

את הפוגות ממלאים עם רובה מתאימה שגם היא צריכה להיות מותאמת לחדרי רחצה כדי לחזק את רמת האיטום של הריצוף ולספק לרצפה הגנה נוספת מפני רטיבות. כמו כן, הרובה מספקת גם פן עיצובי בחדר האמבטיה. 

בחירת חומרי איטום מתאימים לאיטום מקלחת

בחירת חומרי איטום לחדרים רטובים היא משמעותית, שכן היא משפיעה ישירות על איכות האיטום ועל התאמת מערכת האיטום לתנאים הקיימים.

חשוב לבחור חומרי איטום איכותיים, ייעודיים לאיטום חדרים רטובים, כי חומרים אלה צריכים לעמוד בעומסים כבדים של לחות ורטיבות לטווח ארוך.

לשם כך, איש האיטום שלכם יבצע הערכה של סוג התשתית על הרצפה ועל הקירות, סוג האריחים שבחרתם למקלחת, רמת הספיגות שלהם, עובי הקירות וממה הם עשויים כמו גם מיקום החדר הרטוב ביחס לשאר חלקי הבית.

בגלל החשיבות הגבוהה של יישום מערכת איטום איכותית במקלחת, רצוי כמובן להתייעץ עם בעלי מקצוע אמינים ומומלצים שיבטיחו לכם בחירה מדויקת של חומרי איטום מתאימים וכן יישום מדויק של חומרים אלה לקבלת תוצאה מיטבית.

למפרט איטום חדרים רטובים ניתן לעיין במתחם החדרים הרטובים באתר.

למידע נוסף ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לסייע. 

צוות אתר ביטומני, 

פורטל מידע בנושא איטום.