תפריט

רטיבות בחדר הרחצה יכולה להיות אסון בקנה מידה קטן. בניית מקלחת מצריכה תכנון רב ועבודה רבה, אך אם עבודת האיטום לא נעשית על הצד הטוב ביותר, רטיבות חודרת פנימה ואז בעלי הנכס יאלצו לפרק את האמבטיה, את אריחי הקרמיקה ואת הריצוף, כדי להתחיל הכל מהתחלה והפעם לעשות את העבודה כראוי. 

איטום קירות מקלחת

איך מבצעים איטום קירות במקלחת?

איטום קירות מקלחת צריך להתבצע בשלבי הבנייה של החדר, או במהלך שיפוץ מאסיבי, במידה ונדרש חידוש של מערכת האיטום. מלבד איטום הקירות, יש לבצע כמובן גם איטום של הרצפה. 

לצורך ביצוע איטום קירות מקלחת מקצועי, כמו בכל עבודת איטום אחרת, יש לבצע הכנה יסודית, הכוללת ניקוי יסודי של המשטחים השונים בחדר והכנה שלהם לקראת תהליך האיטום.

בתהליך איטום קירות במקלחת בפרט ואיטום קירות בכלל יש לשים לב לכמה דברים חשובים.

1. ביצוע הרבצה סמנטית

שכבת הרבצה היא שכבת בסיס בה משתמשים בעת טיוח הקירות. מטרת שכבת ההרבצה היא לספק שכבת בסיס לאיטום של המבנה, ליצור שכבה אחידה לטיח והדבקת אריחים.

התערובת הגמישה והדביקה, המיוצרת מבטון וחומרים נוספים, מיושמת על גבי קיר הבטון החשוף. מעליה מיישמים טיח מיישר ולבסוף מיישמים מעל הכל שכבת חומר איטום, שתפקידה להגן על המבנה מפני לחות ורטיבות. 

2. רולקות

רולקות הן יציקות בטון מעוגלות, אותן יוצקים בתחתית כל קיר אנכי, במקום החיבור שלו עם הרצפה. שכבת בטון זו מספקת אלמנט נוסף של איטום עבור קירות חדר הרחצה, אשר נועד למנוע מעבר וחדירת מים בתפר שבין יציקת הרצפה ליציקת הקיר.

3. יישום נכון של חומרי איטום קירות מקלחת

חומרי איטום שונים מיושמים בשיטות שונות, בהתאם להוראות היצרן, אשר צריכות להופיע בצורה ברורה על האריזה. חשוב לזכור, לפני איטום קירות במקלחת, יש לבצע הכנת שטח קפדנית הכוללת בין היתר בדיקה כי הבטון היצוק הוא ללא סגרגציות או חורים למיניהם אשר עלולים להוות מקור לכשל במערכת האיטום. יש לבצע את תהליך יישום מערכת האיטום בהתאם למפרט העבודה שסופק על ידי יועץ האיטום ולוודא כי כל השלבים מיושמים במלואם.  

סוגים של חומרי איטום קירות מקלחת

החלוקה העיקרית של חומרי איטום למקלחת היא בין חומרי איטום צמנטים, המתאימים גם לאיטום של קירות חשופים למגע עם מים (כמו איטום קירות חדרים רטובים למשל, קירות אמבטיה, קירות מטבח, קירות שירותים הכוללים כיור וצנרת ועוד).

הסוג השני של חומרי איטום הם החומרים הביטומניים, המתאימים ומומלצים ליישום על הרצפה של החדר הרטוב (לעיתים מעל לשכבת איטום צמנטי, במידה ויועץ האיטום הורה על כך) ועל הרולקות.

בסוף התהליך, מומלץ לבצע הצפה, כדי לבדוק את איכות האיטום וכדי לוודא שאין נזילת מים לחדרים סמוכים או לקומה מתחת. 

לסיכום, 

עבודת איטום קירות במקלחת צריכה להתבצע בשלבים מדויקים ויסודיים, על ידי בעל מקצוע מיומן, אשר מקפיד להשתמש בחומרי גלם איכותיים.

רק לאחר כל השלבים הללו, אפשר לבצע ריצוף, להתקין כלים סניטריים, קרמיקות וכל מה שצריך למקלחת מושלמת. 

שלכם, צוות אתר ביטומני – פורטל מידע בנושא איטום.

קראו גם: איטום מבנים תת קרקעיים