תפריט

התפתחות ענף הבניה הובילה לאינספור חידושים וטכנולוגיות בתחום, ביניהם גם שיטת בניה קלה המעניקה מענה מהיר וחסכוני להקמת מבנים המשמשים למטרות שונות כמו מגורים, תעשייה, מסחר, חקלאות, רפואה, מבנה זמני שיוצב במיקום זמני ועוד. 

מהם מאפייני הבניה הקלה?

הבניה הקלה, המוכרת גם בשם בניה טרומית, עונה על הצורך בהקמה ובניה מהירה של מבנים שונים – ולכן כדי לעמוד בזמנים ולחסוך בעלויות העבודה, נעשה שימוש בחומרים ואלמנטים תעשייתיים המוכנים מראש במפעל ומובלים אל המקום בו עתיד לקום המבנה.

כתוצאה מכך ניתן לראות רכיבי בניין שלמים כמו קירות, עמודים, תקרות, רצפות, חלונות, דלתות וגם חדרים שלמים המוכנים באופן מתועש במפעל ומורכבים באופן מהיר ומיידי באתר הבניה.

איטום בבניה קלה

מהם היתרונות והחסרונות של איטום בבניה קלה?

היתרון המשמעותי של הבניה הקלה טמון בהוזלת העלויות של הפרויקט כולו. ראשית, זמן העבודה מתקצר באופן משמעותי שכן כל האלמנטים של המבנה מגיעים מוכנים מהמפעל.

שנית, מעצם העובדה כי האלמנטים של המבנה מגיעים מוכנים לאתר, מתייתר השימוש בחומרי בניה מסורתיים. כמו כן, נדרש כוח אדם מצומצם יותר לתהליך העבודה. 

יחד עם היתרונות הברורים של הבניה הקלה, קיימים גם כמה חסרונות בשיטה. החיסרון המהותי ביותר הוא איכות האטימה והבידוד של המבנים.

לעומת הבניה הקונבנציונאלית, בה משתמשים ביציקות בטון, השימוש באלמנטים טרומיים אשר מתחברים אחד לשני יוצר חריצים רבים במבנה המהווים נקודות תורפה דרכן עלולות להתקיים חדירות מים למבנה. לכן, יש להקפיד ולבצע איטום בחריצים / מישקים אלו.

חיסרון נוסף בבניה הקלה הינו עניין הגמישות האדריכלית של המבנה. ייצור של אלמנטים טרומיים מסתכם לרוב בקירות, עמודים, תקרות ועוד אשר כולם בעלי מימדים גדולים.

מכאן, שהתכנון האדריכלי כפוף לאותם אלמנטים, והחופש התכנוני קטן.  

אילו חומרי איטום מתאימים לבניה קלה?

חומרי איטום בבניה קלה אינם זהים לחומרי האיטום בבניה מסורתית, וחשוב ליישם חומרי איטום מתאימים המבוססים על חומרים משחתיים כמו משחות איטום אקריליות, ביטומניות ופוליאוריטניות הניתנות למריחה ואינן מכבידות במשקלן על יסודות המבנה הטרומי.

איטום גגות בבנייה קלה

כמו בכל מבנה, גם במבנה העשוי בשיטת בניה קלה קיימת חשיבות עליונה לאיכות האיטום של הגג.

כיוון שהגג הוא החלק העליון במבנה ובעל שטח רחב במיוחד, זהו המרכיב המרכזי במבנה שחשוף במיוחד לגשמים וחדירת מים.

כדי להבטיח איטום מקסימלי ואפקטיבי של גג בבניה קלה, מומלץ ליישם בחלק זה יריעות איטום איכותיות שימנעו את חדירת והיקוות המים.

כאמור, חומרי המבנה ממנו עשוי המבנה הטרומי הינם קלים יותר מבחינת משקל – ולכן יריעות האיטום שיתאימו במקרה זה הינן יריעות העשויות PVC חזק ועמיד, ומשקלן נמוך בהרבה לעומת יריעות ביטומניות הנחשבות כיריעות הטובות ביותר לאיטום גגות.

איטום קירות ופתחים בבנייה קלה

איטום קירות בנוסף לרמת איכות האיטום של הגג במבנה טרומי, יש לוודא כי כל שאר מרכיבי המבנה האחרים אטומים לחלוטין ומספקים מעטפת הגנה מיטבית לכלל המבנה כמו החריצים הקיימים בחיפוי הקירות החיצוני, הפתחים שנמצאים בחלונות ומפתנים, נקודות החיבור בין הקירות לתקרה ו/או הרצפה וכו'.

במידה ושטחים אלו דורשים עבודות איטום מחודשות, מוזמנים להתייעץ עם המומחים שלנו בתחום האיטום כדי לקבל הדרכה מקצועית על חומרי איטום מומלצים.

צוות אתר ביטומני
פורטל מידע בנושא איטום