תפריט

קירות הם בין היסודות הבסיסיים ביותר של כל מבנה, ומשום כך עליהם להיות חזקים ויציבים כמה שיותר כדי להעניק הגנה ליושבי המבנה. חוזק הקירות אינו תלוי רק בסוג ואיכות הבלוקים או הבטון ממנו הוא בנוי, אלא גם באיכות האיטום המיושם עליו. איטום קירות הוא עניין מהותי במיוחד, כיוון שהוא המבטיח את כושר העמידות של קיר המבנה לטווח הארוך.

האיטום למעשה מונע פגיעה במבנה ומגן עליו מפני מפגעים סביבתיים שונים כמו גשמים ומשקעים רבים בחורף, יובש וחום קיצוני בקיץ כמו גם לכלוך ואבק הנמצאים באוויר הפתוח כל הזמן. למרות שעבודות האיטום של הקירות מתבצעות באופן שגרתי כחלק מתהליכי הבנייה, יש לוודא את שלמות ואיכות האיטום במרוצת השנים כדי להבטיח הגנה על פנים המבנה. 

כיצד ניתן לאטום קירות חיצוניים לבד והאם זה מומלץ?

קירות סדוקים ומתקלפים יכולים להעיד על כשל מסוים בקירות החיצוניים, וכדי למנוע התפתחות של נזק משמעותי לכל קירות המבנה – חשוב לבצע בהתאם למקרה הספציפי תיקון ו/או שיקום ו/או איטום מחדש בהקדם האפשרי. כדאי לדעת כי איטום קיר חיצוני נחשב לשיטת איטום חיובי אשר מספק פתרון ומונע חדירה של מים, רטיבות ומזיקים הנמצאים החוץ למבנה. 

חשוב להדגיש כי ישנם מקרים בהם לא נמליץ על ביצוע איטום קירות חיצוניים בשיטת עשה זאת בעצמך, כמו לדוגמא במקרים בהם האיטום צריך להתבצע בגובה או דורש כלים מכניים חזקים כמו יישום שפריץ אקרילי או טקסטורה גסה על המעטפת החיצונית של המבנה. במקרים כאלו ואחרים הנחשבים למורכבים, המלצתנו היא להסתייע באנשי מקצוע מנוסים בכדי להימנע מתאונות.

איטום קירות חיצוניים

במקרים בהם רוצים לבצע איטום קירות חיצוניים של מבנים בהם המעטפת החיצונית היא צבע בלבד ללא חיפוי אריחים או במקרים בהם מעטפת המבנה מכוסה בשפכטל מגורד, ניתן לבצע איטום קירות חיצוניים באופן עצמאי באמצעות שימוש בחומרי איטום ייעודיים ואיכותיים לפי השלבים הבאים:  

איטום קירות חיצוניים באופן עצמאי – שלב ראשון

קירות חיצוניים של מבנה חשופים הרבה יותר לאבק ולכלוך, לכן כדי להבטיח היקשרות מיטבית של חומר האיטום – חשוב לבצע בשלב הראשון הכנה וניקוי יסודי של הקירות הדורשים איטום. הכנה כוללת לרוב הסרת קילופי צבע קיימים, סתימת חורים במידה וקיימים וכמובן ניקיון הקירות. ניתן לנקות את הקירות עם חומרי שטיפה וניקוי חזקים, לשם הסרת לכלוך ומלחים טבעיים על גבי הקירות. חשוב לציין כי הכנות השטח לפני האיטום מהוות שלב קריטי בהצלחת העבודה. לכן אין להקל בכך ראש.
נמליץ להיוועץ בכל אופן עם מומחים בתחום. 

איטום קירות חיצוניים באופן עצמאי – שלב שני

לאחר ניקוי והכנת הקיר לאיטום, ניתן ליישם את חומר האיטום הנבחר על גבי הקירות החיצוניים. כדי להבטיח מריחה יעילה ונכונה, מומלץ להשתמש במברשת איכותית ליישום שכבת האיטום הראשונה שתאפשר חדירת החומר אל כל הסדקים הקיימים בקיר. חשוב לעקוב אחר ההנחיות המופיעות על גבי חומר האיטום, ולמרוח את שכבת האיטום בכמה שכבות על פי הצורך תוך מרווח זמן מספק לייבוש בין שכבה לשכבה. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי קיימות תשתיות אשר יצריכו מריחת פריימר (שכבת יסוד) לפני יישום של חומר האיטום עצמו. 

לסיכום, איטום קירות חיצוניים ניתן לביצוע בשיטת עשה זאת בעצמך כאשר מתקיימים תנאים המאפשרים זאת. במידה ויש לכם שאלות אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר והמומחים שלנו יחזרו אליהם בהקדם.

 

צוות אתר ביטומני – פורטל מידע בנושא איטום