תפריט

איטום קירות מרתף היא עבודה בעלת חשיבות קריטית במסגרת עבודות איטום המבנה.

איטום מרתף שנעשה באופן לא מקצועי, עשוי לגרום לנזקים חמורים ואף להוצאות כספיות גדולות, שכן תיקון ליקויים באיטום מרתף הוא קשה הרבה יותר מאשר יישום של איטום ראשוני מוצלח ואיכותי. אז מה חשוב לדעת על איטום קירות מרתף?

איטום קירות מרתף

לאילו סכנות חשופים קירות המרתף?

רוב המרתפים נמצאים מתחת לפני הקרקע. כתוצאה מכך, הם לא חשופים לשמש ולרוח, כמו חלקים אחרים של המבנה, אלא ללחות הדחוסה שקיימת מתחת לאדמה.

בגלל היותו של המרתף חלל תת קרקעי (לרוב), הוא מוקף באדמה אשר לרוב תהיה רוויה במים. המים מגיעים אל האדמה בעקבות גורמים טבעיים, כמו גשמים או חדירת מי תהום, או מגורמים לא טבעיים (מעשה ידי אדם) כדוגמת פיצוץ בצנרת ביוב חיצונית.

אדמה רוויה במים היא לא רק גורם שממנו מחלחלים מים לתוך המרתף דרך הקירות, אלא גם גורם המפעיל לחצים ועומסים גדולים מאוד על קירות המרתף.

נזקי רטיבות במרתף

חדירת רטיבות בקירות המרתף יכולה לגרום לקילופי צבע והתנפחות, עובש ופטריות על הקיר ואף להתמוטטות של קירות שלמים בשלבים מתקדמים של הנזק. כמו כן, נזקי רטיבות פוגעים גם בציוד הנמצא במרתף, מה שמוביל לנזקים ועלויות נוספות. בנוסף, פטריות ועובש, שהם בין הנזקים הבולטים של רטיבות בקירות המרתף, ידועים בתור מחוללי מחלות מסוכנים, אם נחשפים אליהם באופן ממושך.

נזקים אלה פוגעים במבנה בצורה אנושה ומאלצים את בעלי הבית להיכנס להוצאה כספית עצומה, כדי לתקן את הנזקים וכן כדי לטפל בליקויי האיטום שגרמו לנזקים הללו מלכתחילה.

איטום קירות מרתף במבנה חדש

אם אתם בונים בית חדש, עם מרתף חדש, רצוי לבצע את עבודות האיטום כבר בשלבים המוקדמים של תהליך הבנייה. כך אפשר להבטיח שקט נפשי לטווח ארוך על ידי ביצוע עבודת איטום חיובי.
איטום חיובי הוא תהליך איטום ראשוני, שניתן ליישם אותו בעיקר בבניה חדשה, שכן הוא עוסק במניעת מפגעים עתידיים על ידי איטום של קירות המרתף מצידם החיצוני – הצד ממנו מגיעים המים.

איטום מרתף במבנה קיים

כאשר הבית כבר בנוי, פעולת האיטום נקראת "איטום שלילי". היא נעשית מתוך המרתף, כדי לטפל בליקויים קיימים שיכולים להתבטא במצבים כמו נזילות ואף פרצי מים.

אם יש לכם מרתף עם איטום לקוי במבנה קיים, מדובר על תהליך מעט שונה:

  • להזמין קבלן איטום, שיבצע לפני הכל איתור של המקומות הרגישים יותר לרטיבות, בגלל המיקום שלהם, בגלל ליקויי בניה, או בגלל עבודת איטום לקויה.
  • הקבלן צריך לחשוף את הקיר, עד לשכבת הבטון הנמצאת מתחת לשכבת הצבע והטיח
  • הוא צריך לחפש אחר סימני חלודה, כדי לבדוק אם יש צורך להגן גם על שלד הברזל
  • רק לאחר יישום מלא ויסודי של כל השלבים הללו הוא יכול להתחיל ליישם חומרי איטום מתאימים, לפי הצורך, על קירות המרתף. לאחר מכן כמובן יש להשתמש בחומרי שיקום על מנת להחזיר את הבטון למצבו הקודם.

לסיכום, איטום קירות מרתף בפרט ואיטום קירות בכלל היא משימה שצריכה להתבצע בשלבי הבנייה המוקדמים. אבל אם המרתף כבר קיים ויש בו בעיות איטום, מוטב לפנות מוקדם ככל הניתן לקבלן איטום קירות מרתף מקצועי ואמין, שיכול לאתר את מקור הבעיה, לבצע הכנה יסודית לקראת האיטום ואז ליישם את החומרים המתאימים ביותר, בשיטה המתאימה, כדי להבטיח שקט נפשי לטווח ארוך, לכל הנוגעים בדבר.

למידע נוסף ולסיוע בתהליך איטום מרתף, ניתן ליצור עמנו קשר.

שלכם,
צוות אתר ביטומניפורטל מידע בנושא איטום.