תפריט

המונח "בלאי" מתייחס אל חפץ שנשחק כתוצאה משימוש אינטנסיבי בו או לעיתים אף כתוצאה מפגעי סביבה וזמן העשויים לפגוע באיכותו. כשם שניתן לייחס את תהליך הבלאי לחפצים שונים, כך גם ניתן לקשר זאת למבנים עשויים בטון החשופים באופן קבוע לנזקים סביבתיים. גודל הנזקים הנוצרים בתשתית הבטון וחומרתם משתנים בהתאם לתנאי האקלים והסביבה בו המבנה עומד כאשר סביבה אגרסיבית כמו קרבה אל חוף הים משפיעה באופן מהותי יותר על תהליך הבליה הטבעי של מבנה הבטון.

בלייה לסוגיה השונים עשויה להעיד, למעשה, על ליקויים וכשלים משמעותיים בתשתית הבטון, דבר המשפיע על בטיחותו של המבנה ובטיחותם של המשתמשים בו. משום כך הפתרון במצב של בלאי בבטון הוא ליישם מוצרי שיקום ותיקון ייעודיים למבני בטון.

מתי נדרש לבצע שיקום או תיקון לבטון?

כאמור, בכל מצב בו מתרחשים תהליכי בליה בתשתיות בטון במבנים – יש לבצע שיקום ותיקון בטון על מנת להחזיר את הבטיחות למבנה ולמשתמשים בו. כאשר מתגלים כשלים נראים לעין כמו התפתחות של שיתוך (קורוזיה) וסדקים בבטון אלו סימנים מובהקים לכך שיש צורך בביצוע פעולות שיקום בבטון. ישנם מקרים בהם הליקויים משפיעים על עומק תשתית הבטון, כמו התפתחות קורוזיה בברזלי הזיון המוטמעים בבטון. 

על מנת לבצע שיקום בטון איכותי ויעיל, יש לבצע הערכה מקדימה ומקצועית של גודל הכשל שנוצר וחומרת ובהתאם ליישם מוצרים ייעודיים לתיקון הנזק ושימנעו התפתחות ליקויים חמורים במבנה. 

בטון - מוצרי שיקום ותיקון

חומרי שיקום ותיקון בטון מומלצים

באמצעות הערכת השיקום הדרוש למבנה הבטון, ניתן להגדיר אלו חומרי שיקום ותיקון יתאימו לליקוי שהתגלה. החומרים הטובים ביותר לשיקום תשתית הבטון עשויים מחומר צמנטי, בחלקם צמנט מהיר התקשות המחזיר לבטון את תכונות החוזק והעמידות תוך זמן קצר. 

כאשר מתגלים בבטון ליקויים שטחיים שאינם פוגעים בעומק התשתית, ניתן ליישם חומרי שיקום ותיקון באופן שטחי ופשוט יחסית. עבור עמודי בטון שברזלי הזיון בהם התבלו ופיתחו קורוזיה, יש ליישם עליהם חומר שיקום צמנטי בעל תכונות מעכבות קורוזיה, ובנוסף ליישם חומר פולימרי (פריימר) שיקשר בין הבטון הקיים לבטון החדש.

הליך השיקום הופך למורכב יותר כאשר הליקויים משפיעים על עומק התשתית כמו היווצרות קורוזיה ביסודות הבטון, דבר המצריך שיקום יסודי ומעמיק יותר הכולל החלפה של הברזלים הפגועים או חלקם פעולה הנעשית בליווי והנחיות של מהנדס מוסמך.

טכניקות יישום של חומרי שיקום בטון

תהליכי שיקום ותיקון בטון כוללים שימוש במוצרים ייעודיים ואיכותיים, כאשר שיטת יישומם משתנה בהתאם לסוג הכשל שנוצר במבנה וחומרתו. לרוב טכניקת היישום תעשה במריחה (במקרה של שיקום ברזלי זיון בבטון) או התזה של חומר השיקום (במקרה של היווצרות סדקים וחללים בבטון), או ביציקה או במילוי (בהתאם למיקום הנזק. קיר, תקרה או רצפה).

לבחירת חומר השיקום וטכניקת היישום המתאימה ביותר מוזמנים להתייעץ עם המומחים שלנו. 

צוות אתר ביטומני, פורטל מידע בנושא איטום