תפריט

קיימים בתחום האיטום סוגים שונים ומגוונים של חומרי איטום, שיטות איטום ומערכות איטום מתקדמות – יותר, או פחות.

בתוך כל אלה, אפשר למצוא מערכות איטום לבניינים, מערכות איטום לבתים פרטיים, גגות ירוקים, איטום מבנים תת קרקעיים כמו מנהרות, איטום אלמנטים מורכבים כמו גשרים ועוד. 

לכל סוג של מבנה יש צרכי איטום אחרים ולכך נדרשות מערכות איטום בעלות מאפיינים שונים. מערכת אתר ביטומני מסבירה – מהן מערכות איטום מתקדמות ולמה הן מיועדות?

מערכות איטום מתקדמות

מערכות איטום מתקדמות לעומת מערכות איטום סטנדרטיות

כל מי שיש לו בית פרטי וגם כל מי שהיה או נמצא בוועד הבית של בניין מגורים, מנהל בניין מסחר או בנייני ציבור יודע מהי מערכת איטום למבנה.

מערכות איטום מיושמות באלמנטים שונים במבנה, החל מאלמנטים תת קרקעיים כמו יסודות, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ועוד, ועד לחלקי המבנה השונים כדוגמת חדרים רטובים וגגות המבנה. 

לצורך איטום חלקי המבנה השונים, קיימת שורה ארוכה של מערכות איטום מתקדמות, אשר המאפיינים המיוחדים שלהן באים לידי ביטוי בחומרי איטום מתקדמים (כמו איטום קריסטלי), שיטות איטום מיוחדות (כמו איטום בהזרקה) וכן במבנה מיוחד של מערכת איטום, שצריכה לעמוד בדרישות מיוחדות, כמו איטום תת קרקעי, איטום בסביבה רטובה, איטום שלילי (הנעשה מתוך חלקו הפנימי של מבנה תת קרקעי) ועוד.

להלן כמה דוגמאות לשימוש במערכות איטום מתקמות:

איטום גשרים

איטום גשרים נחשב מיוחד לעומת תהליכי איטום אחרים בעיקר בגלל הצורך ליצור מערכת איטום שיש לה היקשרות טובה מאוד מצד אחד לחלק האספלט, שעליו נוסעות מכוניות ברוב הגשרים, לעומת חומרי איטום אשר צריכים להיקשר בצורה טובה גם לחלק הפונה מטה, שאינו עשוי אספלט.

לבסוף, כל חלקי הגשר צריכים להיות חזקים ולעמוד בעומסים כבדים מאוד, כולל מערכת האיטום.

איטום מנהרות

איטום מנהרות מתמקד בעיקר במתן הגנה למערכות ותשתיות שונות הנמצאות בתוך המנהרה מפני חדירת נוזלים מתוך האדמה, כמו גם מי גשמים.

לכן איטום מנהרות צריך להיות מתוכנן על ידי מהנדסים בעלי ידע ספציפי בתחום ולכלול חומרים המיועדים במיוחד לאיטום תת קרקעי, על כל האתגרים המשתמעים ממנו.

איטום בסביבה רטובה

סביבה רטובה יכולה להיות בריכות שחיה ומאגרי מים, אך היא יכולה להיות גם מנהרה (שבחלקה החיצוני אדמה לחה) או חדרים רטובים במבנה מגורים (חדרי אמבטיה ומקלחונים, חדרי שירותים, מטבחים) ועוד.

לכן גם כאן נדרשות מערכות איטום מתקדמות, אשר להן עמידות גבוהה לנוכחות תמידית של מים בסביבתן, כמו לדוגמא שימוש ביריעות איטום ייעודיות לסביבה רטובה, חומרים מתנפחים ומתקשים במגע עם מים, חומרים צמנטיים עמידים ועוד.

לסיכום, קיים מגוון רחב של מערכות איטום מתקדמות, שתפקידן להגן על מבנים שונים ועל סביבתם מפני נזקים של חדירת מים.

בפורטל ביטומני תוכלו למצוא מידע מקיף על מגוון מערכות איטום מתקדמות לפי קטגוריה ולקבל ייעוץ והכוונה של מומחים בתחום האיטום. 

צוות אתר ביטומני

פורטל מידע בנושא איטום