תפריט

כל מה שרציתם לדעת על איטום סדקים בשיטת ההזרקה

מבנים עשויים מבטון נחשבים לחזקים, יציבים ועמידים לאורך זמן. אולם גם הם סובלים מבלייה טבעית מתוקף היותם חשופים לפגעי הסביבה, מזג האוויר, שינויים תרמיים, תזוזות קרקע, חדירות מים, קורוזיה ועוד.

כתוצאה מכך, היווצרותם של סדקים בבטון היא בלתי נמנעת.

איטום סדקים בשיטת ההזרקה

פעמים רבות מתגלים כשלי איטום אשר מתבטאים בחדירות מים למבנה, רטיבות, עובש ופטרת, הנובעים מחדירה של מים דרך הסדקים שנוצרו בבטון.

במידה ומפגעים כאלו אינם מטופלים בזמן, הם יכולים לפגוע בעמידותו, חוזקו ובטיחותו של המבנה.

לכן, חשוב לאטום את הסדקים, להשיב לבטון את כושר העמידות שלו כנגד חדירת מים ורטיבות ולהעניק למבנה יציבות וחוזק לשנים הבאות.

את פתרונות האיטום יש להתאים לתנאי השטח, מקור המפגע, סוגו (למשל, סדקים עם טפטוף מים או פריצת מים בלחץ גבוה) והגישה אליו.

במאמר זה נעסוק במקרים בהם לא קיימת גישה למקור חדירת המים, כמו במבנים תת-קרקעיים, מנהרות, מרתפים, פירי מעליות ודומיהם. במקרים אלו, אין אפשרות לאטום את הסדקים מכיוון חדירת המים ולכן חייב להתבצע איטום מצידו הפנימי של המבנה.

אחד מהפתרונות הבולטים, המועדפים והיעילים לטיפול במקרים אלו הוא איטום בהזרקה.

 

מהו איטום סדקים בשיטת ההזרקה?

איטום בהזרקה מתבצע באמצעות חומר נוזלי (פוליאוריטני, צנמטי, אקרילי ועוד) אשר מוזרק אל פנים הבטון באמצעות פיות הזרקה.

פעולת ההזרקה עצמה מתבצעת על ידי מכונת הזרקה / ייעודית. רק בעל מקצוע מומחה ייטיב לבחור את החומר הנכון לשימוש במבנה נקודתי, כך שיאטום בצורה אפקטיבית ולא ,חלילה, עלול לגרום נזק למבנה.

פעולת ההזרקה מקנה גישה נוחה ופשוטה יחסית למקום הליקוי, ומייתרת את הצורך להרוס חלקי תשתית ופיתוח של המבנה (פעולות שמחייבות שיטות איטום אחרות).

חומר האיטום מוזרק בלחץ לתוך הבטון דרך סדקים או נקודות אשר נקבעו מראש על ידי בעל המקצוע. בהזרקת חומרים על בסיס פוליאורטאני תופח – במגע של החומר המוזרק עם מים או רטיבות שנוכחים בתוך הבטון נוצרת תגובה כימית שגורמת לו להתנפח, למלא את הסדקים והחללים בבטון ולהתקשות בתוכו. כך, נוצר איטום יעיל ומהיר.

איטום בהזרקה אידיאלי עבור תפרי התפשטות בבטון (חומרים על בסיס אקרילט), מרווחים בתשתיות תת-קרקעיות, חדירות מים מהקרקע (מי תהום / מי גשמים), מתקרת המבנה ועוד.

 

היתרונות בשיטת ההזרקה

מה הם היתרונות אשר הפכו את שיטת ההזרקה לבולטת, מועדפת ויעילה למקרים בהם יש צורך באיטום שלילי?

 • נדרשת הכנת שטח מינימלית
 • ניתן להזריק חומרי איטום לתוך הבטון, גם כאשר מדובר בפרצי מים בלחץ
 • חסכוני ויעיל בחומרים ועלויות, שכן איבוד החומר בזמן יישומו הוא מינימלי
 • ישנם חומרי איטום בהזרקה ירוקים וידידותיים לסביבה
 • זמן ההמתנה לתוצאה סופית הוא מינימלי
 • מעניק פתרון איטום לטווח הארוך

 

חומרים מומלצים לאיטום סדקים בשיטת ההזרקה

בחירת חומר האיטום הנכון להזרקה לסדקים מותנית באבחון התשתית, סביבתה ומצבם של הסדקים. בין הפרמטרים שנבחן יהיו:

 • מהי מטרת האיטום (איטום כנגד מים? איטום תפרים? איטום סדקים?)
 • מידת הרטיבות של הסדק
 • רוחב הסדק בתשתית
 • סוג התשתית או הקרקע
 • עוצמת חדירת המים
 • ועוד

 

קיימים בשוק מגוון חומרי איטום בהזרקה המיועדים לאיטום סדקים בבטון, מבוססי פוליאוריטן, אפוקסי, צמנט ועוד.

נסקור כמה מהחומרים הקיימים בשוק לאיטום סדקים בשיטת ההזרקה:

 1. MC INJEKT 2133 FLEX
  חומר אטימה חד-רכיבי לאיטום בהזרקה. גמיש ומהיר התקשות, מגיב במגע עם מים (ריאקציה כימית בזמן ההזרקה) ודוחה מים (לאחר ההתקשות). לאיטום סדקים בבטון, נשאר פעיל בתוך הבטון לאורך זמן, מייצר ריאקציה כימית ומתנפח בכל מגע עם מים. החומר אינו גורם נזק למי תהום.
 2. HA CUT FA
  חומר איטום מבוסס פוליאוריטאן חד-רכיבי להזרקה, מגיב למים תוך זמן קצר, בשילוב עם זרז לקיצור זמן ההתקשות. משמש לעצירת מים זורמים, מילוי חללים וכיסי חצץ (סגרגציה) אשר אינם צפויים לתזוזות ועוד.
 3. MC INJEKT GL-95
  ג'ל דו-רכיבי להזרקה, על בסיס מים, בעל אלסטיות גבוהה וצמיגות נמוכה, לאיטום תשתיות עם מים או לחות, לאיטום סדקים, הפסקות יציקה, קירות דיפון ועוד.
 4. אינג'קשן 107
  חומר פוליאוריטאני חד-רכיבי להזרקה, לאיטום ותיקון סדקים, פרצות מים, קורות, מתנפח במגע עם מים.

השימוש בחומרי הזרקה לאיטום חדירות מים מסדקים בבטון יעשה בהתאם להוראות היצרן בלבד, על מנת להבטיח איטום יעיל ועמיד לאורך זמן.

מומלץ לאחסן את חומר האיטום במקום מוצל וקריר ובעת השימוש ליישמו תוך פרק זמן קצר וללא השתהות.

סיכום

הטיפול בסדקים בבטון הוא פעולה קריטית שחשוב לבצעה כמה שיותר מהר מרגע גילויים. סדקים עלולים להוביל לחדירות מים, רטיבות, עובש ומפגעים נוספים.

כאשר מדובר בסדקים או במפגעים שלא ניתן לגשת אליהם מחלקו החיצוני של המבנה, נבצע איטום מצידו הפנימי של המבנה כאשר טכניקת היישום האידיאלית לאיטום שלילי של סדקים היא איטום בהזרקה.

חומר האיטום הנוזלי מוזרק בלחץ לתוך הסדקים, מתנפח וממלא אותם בבואו במגע עם מים.

בחירת חומר ההזרקה לאיטום הסדקים יעשה על ידי מומחה לאיטום בהתחשב בתשתית, סביבת הליקוי, מצב הסדקים, המצאות רטיבות או לחות בבטון ומדדים נוספים.

מומלץ שגם היישום עצמו באמצעות מדחס חשמלי או אקדח הזרקה, יבוצע על ידי בעל מקצוע המיומן בפעולת ההזרקה המחייבת עבודה מהירה ומדויקת.

אם הינך מעוניין בהנחיות נוספות, ליווי מקצועי או הדרכה באיטום סדקים בהזרקה, הינך מוזמן לפנות אלינו באמצעות מילוי הטופס בקישור, ומומחי האיטום שלנו יחזרו אליך בהקדם.

צוות אתר ביטומניפורטל מידע בנושא איטום